YUSUF HOCA NIN KALEMİNDEN EREĞLİ

YUSUF HOCA NIN KALEMİNDEN EREĞLİ

YAZI-YORUM, YAZACAĞIM BİLDİKLERİMİ-ÜÇ

YUSUF HOCA NIN KALEMİNDEN EREĞLİ
2020-12-19 18:21:50
İzlenme : 939

Unutmuşum babam Hacı Mustafadan Tekkeye taşınınca bir gariplik hissetmiş olmalı ki, hemen hemen haftada üç dört gün akşamları emmioğullarını, köylülerini, akrabalarını ziyarete gelirdi. At yok araba yok. Ayağımda bir naylon ayakkabı, sürüt sürüt ala uykulu üç dört kilometre gider, gece yarılarına kadar köyden emmiden bibiden laf ederlerdi. O zamanlarda beş yaşında idim.
Söğütlü sokağın tadı kaçmaya başladığında sene 69 olmuştu. Hal inşaatı bitmiş, sabahları ezan vaktinde başlayan at arabası, üç tekerlekliler, traktör, kamyon sesleri eski ahengimizi bozmuştu.
Ulu Camii minaresinden ferhat hocanın okuduğu ezan hala kulaklarımda... Ne yalın ve tatlı sesi vardı. Ezanı minareden okurdu. Şehirde vasıta az olduğundan oldukça geniş bir bölge duyardı.
Mahallemizde Abdullah Afşar, Gülhanım Teyze, Neriman abla varlıklı ailedendi.
Galip Özgüven (göde galip), akhüyüklü remzi, berber şevki, sınıkcı emen li sadık, ayakkabıcı mükremin, osman diker, feyziye aba, ferhat emmi, kadir karaca, yusuf pınar, sütcü ahmet, mahmut kocagil(deli mahmut), maçların idris, çillerli tahir, daha ötelerde kasap hüsnü, şehirlinin memmet, çapar hasan ağa, necmettin ağa, kasap mahmutlar vardı..
Cahide aba, şerifana teyze, naciye teyze hep yakınımızda, fadimana aba mahallemizin terzisiydi.
Fevzaba (fevziye teyze) sokağımızın doktoru, nazar değenlere kurşun dökerdi.. Her halsiz kalışımda anam beni ona götürür kurşun döktürürdü..
Yetmişli yılların başında orta okullu oldum. Atatürk orta okulu evimize uzaktı, yeni açılmış disiplinli bir müdürü Ahmet Arabacı, kasketli öğrencileri vardı. Törenlerde, çarşı pazarda, gelir giderken okula kasketi nizami takardık..
Kasketli selam vermek çok hoşuma giderdi.
Yabancı dil eğitimi, ingilizce, almanca fransızca
seçmeli, torpil sıralaması yapılırdı.. Ben orada üç yıl almanca okudum. VER LERNEN DEUTSCH 1,2,3...EİNS ZWEİ, DREİ
Orta okul son sınıfta kuleli askeri lisesi sınavı için İstanbula on beş saatlik bir yolculuktan sonra vardık.Sene yetmiş bir olmalı. İlk defa şehir dışına çıkmıştım. Kocaman bir şehirdi.
Sınavda mülakatı geçtim, beden eğitiminden başarılı olamadım. Kollarım çelimsiz, kaslarım zayıftı. Hem okuyor, hafta sonları sürekli köyde pancar yığını aç, kapat, amcalara yardımcı ol.. Kolay olmuyordu.. Babam köye daha derin saplanmış, ortak traktör almış, yer altı suyu ile tarıma başlamıştık. Ergenlik dönemi başlarında, ortaokul sonunda hangi okula gideceğimizi düşünürken, babama sordum.
O yıllarda Alamancılar çoğalmıştı. Gelip gidenler araba ile gelir, çaka satarlardı.
Babam esnaf, bunları görür takip edermiş.
İlçemize 68 de açılan bir sanat okulu var, cok bahsediliyor, mezun olanlar yurt dışına gidebiliyorlardı..
Babam dediki yusuf sen sanat okuluna git.
ALMANYAYA GİT, ORADAN BİR KIRMIZI ARABA BİRDE SARI ALMAN AVRAT GETİR demişti.
O yıllarda sanat okuluna sınavla girilir, bölüm tercihi önceden yapılırdı. Sekiz yüz kişilik bir grubun içinden makina bölümünü kazanmıştım.
Makina, güya traktörümüz, biçerdöverimiz, su motorumuz vardı, onlar için seçtiğim bölümdü..
Ereğli 68 li yılların başında ana cadde üzerinde bir erkek sanat okulu, bir kız meslek lisesi, birde stadyuma kavuşmuştu.
Faruk Sükan, iç işleri bakanı, Süleyman Demirelin gözde adamıydı...
Sonraları sağlık bakanlığıda yaptı. Öğretmen okulundan öğretmen, hastanelerde hasta, emniyette polis bekçi, şehirde okullaşma hizmetlerinde katkılarının var olduğunu duyar, görürdüm.
Siyasetin doğasında var olan benimseme, benimsememe ereğli için her zaman sancılı olmuştur..
Şehirleşme planları, fabrikalaşma, iş sahalarının açılması, imar planları, geleceğe yön verme ORTAK AKIL ile düşünülmüş olsaydı,
bugün bu yazının sahibi belki EREĞLİ ilinin bir ferdi olarak yaşıyor olacaktı.
Kalın sağlıcakla...
Not:isimleri lakapları ile yazmam kimseyi kırmasın, üzmesin. Yiğitler namı ile anılır.. Çocukluk anılarımda kalanlardı...

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 98149

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik