Yeni karar: Ereğli’de ücretsiz maskeleri eczaneler dağıtacak

Yeni karar: Ereğli’de ücretsiz maskeleri eczaneler dağıtacak

Daha önce haftada 5 tane dağıtılacağı açıklanan maskelerin 10 günde bir 5’er adet dağıtılacağı bildirildi

Yeni karar: Ereğli’de ücretsiz maskeleri eczaneler dağıtacak
2020-04-09 14:40:28
İzlenme : 1940

Daha önce PTTnin dağıtacağı belirtilen ücretsiz maskeler, alınan yeni karar gereğince İstanbulda eczaneler tarafından dağıtılacak. İstanbul Eczacı Odası tarafından yapılan açıklamada sürecin nasıl işleyeceği tüm ayrıntılarıyla anlatıldı.

HAFTADA 5'TEN 10 GÜNDE 5 TANEYE

Ayrıca yapılan açıklamada, kişi başına 10 günlük 5'er maske verileceği kaydedildi. Daha önce PTT'nin dağıtacağı maskelerin ise her hafta 5'er adet olacağı belirtilmişti.

İstanbul Eczacı Odası tarafından eczacılara yönelik olarak yapılan açıklama şöyle:

"Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği'nin yaptığı görüşmeler sonucunda, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczanelerimiz üzerinden yapılması kararı alınmıştır.

Süreç şu şekilde işleyecektir:

►Sağlık Bakanlığının temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.

►Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir.

►20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza "10 gün için kişi başına 5 adet maske" verilecektir.

►Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.

►Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır.,

Bulaş riskini azaltmak amacıyla maske takmanın zorunlu olduğu bugünlerde denetimsiz üretilmiş, sağlıksız maskelere mahkum edilen halkımıza 5236 eczanemiz ile ulaşılabilir ve güvenli maske temin etmek, salgınla mücadelenin başarıya ulaşmasında ve halk sağlığının korunmasında son derece önemli bir sağlık hizmetidir. Tüm meslektaşlarımızın bu bilinç ve hassasiyetle mesleki yeminimizin gereğini yerine getireceğinden kuşkumuz yoktur.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 22986

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik