Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin temeli atıldı

Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin temeli atıldı

Karapınar’da kurulumu devam eden Konya Karapınar güneş enerjisi santrali SCADA merkezinin temeli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum tarafından atıldı

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin temeli atıldı
2021-06-11 20:06:23
İzlenme : 374

Konya'nın Karapınar ilçesindegeçen yıl enerji üretimine başlayan ve kurulumu haladevam eden Kalyon Karapınar GES SCADA Merkezi'nin temeli törenle atıldı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katıldığı törendeSCADA tesisinin enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi adına atılan en önemli adımlardan biri olduğu vurgulandı.

Temel atma töreninde tesisler hakkında bilgi veren Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu,santralin kurulum alanının 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde olduğunu ve uzaydan görülebilecek büyüklükte olduğunu belirterek,"Ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji atılımı açısından tarihi bir gün daha yaşıyoruz. Bundan sadece 6 yıl önce Türkiyenin sahip olduğu güneş enerjisi kurulu gücü 40 megavat. Devletimizin konuyu stratejik olarak ele almasıyla bu yatırımlar hayata geçebildi ve bu alanda Türkiye yeni bir sayfa açmış oldu. Şu anda üzerinde bulunduğumuz 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğündeki bu arazide, Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'nin ilk panel montajına başladık. Aradan geçen 9 ayda, 700 bin adet panelin montajı tamamlandı. Böylelikle kurulumu yapılacak panellerin yaklaşık yüzde 30u tesis edildi. Böyleliklesantralimiz Türkiyenin en büyük güneş enerjisi üretim merkezi oldu. Tamamı devreye alındığında ise Avrupanın en büyük ve dünyanın ise en büyük 5 santralinden biri olacak. Birinci fazını tamamladığımız santralimizin toplam yatırım bedeli 1 milyar dolar"dedi.

Santralin 2022 yılında tam kapasiteli olarak devreye gireceğini açıklayanEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez de Türkiye'nin ilk YEKA Güneş Santrali olarak adlandırdıkları 1000 megavatlık Karapınar GES'in270 megavatlık kısmının işletmeye alındığını söyledi. Dönmez,"Bugün temelini attığımız yüzde 100 çevreci bir yatırım olan merkezimiz inşallah 2022 yılı sonunda tam kapasiteyle devreye girmiş olacak.İnşallah belki birkaç yıl içinde 10 bin megavatın üzerine de çıkmış olacağız.Yenilenebilir enerjide şu anda kurulu gücümüz toplam kurulu gücünyüzde 52'sine ulaşmış durumda. Burada hamlelerimiz ve atılımlarımız devam edecek. Son 3-4 yılda elektrik üretim tesislerine ilave edilen kapasitenin neredeyse yüzde 90'ından fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesislerinden oluşuyor. Hidrolik, güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle gibi. Burada altını çizmemiz gereken bir başka husus da yerli ve temiz kaynakları enerjiye dönüştüren ekipmanı da yerlileştiriyoruz. Şu an bu sahada kullanılan ekipmanın yüzde 80'lik kısmı Türkiye'de imal ediliyor" diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji BakanıVarank da törende yaptığı konuşmada bakanlık olarak yenilenebilir enerji teknolojilerine yönelik yatırımlarve sektöre yaptıkları destekleri anlattı. Türkiye'nin tek çölü olan Karapınar bölgesinde "vaha" isimli proje ile hayata geçirilen tesislerin hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlayacağını belirten Varank, şöyle devam etti:

"Geçen yıl ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanı'mızla beraber Kalyon Holdingin 400 milyon dolara mal olan hücre ve güneş paneli fabrikasının açılışını yapmıştık. İşte o fabrika bu entegre projede, güneş panelleri tedarikçisi olarak konumlandırıldı. Ankarada üretilen paneller burada kuruluyor.Bugüne kadar toplam 227 megavat gücündeki panelin kurulumu tamamlandı, işletmeye alındı, yani elektrik üretimi başladı.Kalanı da inşallah 2022 yılı sonuna kadar tamamlanmış olacak."

Türkiyenin bu yenilenebilir enerji yatırımlarının, fosil yakıt kullanımını azaltması bakımından iklim dostu yatırımlar olarak hayati önem taşıdığını dile getiren Çevre ve Şehircilik BakanıKurum konuşmasında yenilenebilir enerjinin çevre ve doğa açısındanönemine dikkat çekti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığıolarakiklim dostu tüm enerji yatırımlarını desteklediklerini kaydeden Kurum, "Türkiyeyenilenebilir enerji noktasında Avrupa'da 7, dünyada 13. sırada.Bugün tüm dünya iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle adeta boğuşuyor.Maalesef biz de iklim krizinin olumsuz etkilerini en derinden hisseden ülkelerden biriyiz. bu nedenle Türkiye'nin yenilenebilir enerji yatırımlarının, fosil yakıt kullanımını azaltması bakımından iklim dostu yatırımlar olarak hayati önem taşıyor. Burada 27 milyon metrekarelik bu alanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'mıza hemen tahsis ettik. Bugün tesisimizin 267 megavat panel gücündeki 4 milyon metrekarelik FAZ-I kısmının panel kurulumu tamamlandı. İnşallah Karapınar GES tam kapasiteyle 2022 yılının sonunda devreye alınacak. Burada 20 milyon metrekarelik bir alan, güneş panelleriyle donatılacak. Her yıl 1,5 milyon ton fosil yakıt kullanımı da engellenmiş olacak'' ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Scada Merkezi'nin temeli atıldı. Bakanlar, santralde incelemelerde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 89860

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik