Tozoğlu: “Toplumun önceliği seçim değil geçim!”

Tozoğlu: “Toplumun önceliği seçim değil geçim!”

Ben şahsen kısa vadede bir seçim olacağını görmüyorum ama 2020’de seçim olmaz 2023’e de kalmaz” dedi

Tozoğlu: “Toplumun önceliği seçim değil geçim!”
2020-02-03 10:25:16
İzlenme : 1922

Meramımız Haberin bu haftaki konuğu olan İYİ PARTİ Konya İl Başkanı Av. Gökhan Tozoğlu, Toplumun şuandaki önceliği seçim değil, geçim… Seçim gündeminden dolayı yapısal meselelere odaklanamayan bir Türkiye var. Ben şahsen kısa vadede bir seçim olacağını görmüyorum ama 2020de seçim olmaz 2023e de kalmaz dedi

İYİ Parti Konya İl Başkanı Av. Gökhan Tozoğlu, gazetemizin her hafta gerçekleştirmiş olduğu Meramımız Haber programının bu haftaki konuğu oldu. Başkan Tozoğlu, ekibimizin sorularını yanıtlayarak ülke ve Konya gündemine dair açıklamalarda da bulundu. İYİ Partinin bir ittifakın parçası olmaktan ziyade Türkiyenin anahtar partisi olduğunu söyleyen Tozoğlu, İYİ Parti siyasette yeni bir vizyon ortaya koymuştur dedi. Erken seçim söylentileri ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Başkan Tozoğlu, Türkiyede seçim, planlanan veya programlanan bir unsur değil. Ancak şunu ifade etmeliyim; Toplumun şuandaki önceliği seçim değil, geçim… Artık toplum bu işten çok sıkıldı. Son 5 yılda 6 tane seçim yapmışız. Ben şahsen kısa vadede bir seçim olacağını görmüyorum ama 2020de seçim olmaz 2023e de kalmaz… diye konuştu. Nisan ayında Genel Başkan Meral Akşenerin de katılımı ile Konyada makineleşme çalıştayı düzenleyeceklerini belirten Başkan Tozoğlu, Türkiyenin 4 bir yanında İYİ Parti programlar tertip ederek, konunun şekillendirilmesini sağlıyor. Çalıştayımız makineleşmenin üzerine olacak. Adanada tarım ve hayvancılığı konuştuk. İstanbulda ekonomi ile alakalı bir çalışma oldu. Konyada da makineleşme çalıştayı olacak dedi.

İYİ PARTİ, TÜRKİYENİN ANAHTAR PARTİSİDİR

İYİ Partinin sadece bir ittifakın parçası olmaktan ziyade, Türkiyenin anahtar partisi olduğunu söyleyen Başkan Tozoğlu, Türkiyede kurulmuş, seçimlere girmiş ve parlamentoda temsil edilen grubu olan en yeni siyasi parti İYİ Partidir. Kurulduktan 6 ay sonrada milletvekili çıkarmıştır. İYİ Partinin kuruluş tarihi esasında 1 Kasım 2015tir. Özellikle MHP içerisinde demokratik bir mücadele ortaya koyan fakat bu mücadelesinde bir takım engellemeler ile karşı karşıya kalan insanların partileşme sürecini görmesiyle ile beraber kurulmuş olan bir partiyiz. İYİ Parti partileşme sürecinin temeli özellikle referandumda ‘hayır yönünde çalışma yapan birçok Türk Milliyetçisi, Aydın ve aynı zamanda farklı siyasal görüşlerden bir araya gelmiş insanların, partileşme sürecine katkı vermesiyle oluşmuş bir partiyiz. Tabi burada MHPnin devamı olan bir parti mi olacak? Sorusu sorulmuştu çokça. Ancak partinin kurucular kurulu, genel idare kurulu, başkanlık divanı, milletvekili aday listeleri incelendiğinde İYİ Partinin MHPnin devamı bir parti olmaktan ziyade, Türkiyede eksikliği hissedilen, daha da sahada duran merkez partisi görünümünde olduğudur. İYİ Parti siyasette yeni bir vizyon ortaya koymuştur. İYİ Partiyi meydana getiren, büyüten, güçlendiren veya İYİ Partiyi 6-7 aylık bir süre içerisinde yaklaşık 5 milyon insanın oyuna ulaştırabilen ve bunların hepsi olurken Türkiyede olağan üstü hal vardı. Birçok engellemeler ile de karşılaştık. Bugün yeni kurulan partiler bizden daha rahat kuruluyor. İnsanlar bize etmedik hakareti bırakmadı. Bağlantı kurulmadığımız terör örgütü kalmadı… Her an ‘acaba İYİ Partiye bir operasyon mu yapılacak? Sorusu sorulurken bu parti kuruldu ve bu partide insanlar siyaset yapmaya başladılar. Ama İYİ Parti sadece bir ittifakın bir parçası olmaktan ziyade Türkiyenin anahtar partisidir dedi.

YAKLAŞIK 40 CİVARINDA BELEDİYE MECLİS ÜYEMİZ BÜYÜKŞEHİRDE DE 3 MECLİS ÜYEMİZ VAR

İYİ Partinin sağlıklı bir teşkilatlanma yapısı olduğunu da dikkat çeken Başkan Tozoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti; 31 Mart seçimlerinde biz Konyada CHP ile işbirliği yaptık. İYİ Parti olarak biz, Konyanın 11 ilçesinde yüzde 30 bandını, 2 ilçesinde yüzde 40 bandını aştık. Bunun önemi İYİ Partinin ilk defa seçim tecrübesi yaşamış olmasıdır. Selçuklu, Meram, Karatay ortalamasını aldığımız zaman 24 Haziran seçimlerine baktığımız zaman oyumuzu yüzde 80 ortalamasında artırdık. Yaklaşık 40 civarında belediye meclis üyemiz Büyükşehirde 3 meclis üyemiz var. Bunlar sağlıklı teşkilat yapılanmasından kaynaklı. Biz ilçelerimizdeki insanlarımızın görüşlerini alarak, belediye başkan adaylarımızı gösterdik. İyi neticeler elde edebilirdik ama Türkiyenin 31 Marta gittiği dönemi de değerlendirdiğimizde bir yerel seçimden ziyade genel seçim havası yaşadık. İYİ parti ile ilgili bir algı operasyonu vardı. Seçmende ikilemde kaldı. Kırsaldaki vatandaşlar da bizlere farklı baktı. O yüzden eğer ilçe teşkilatları güçlü olmaz ise il teşkilatları da güçlü olmaz. Bizde de şuan güçlü bir teşkilatlanma yapısı var.

SEÇİMLERDE ÇARŞAF LİSTE USULÜNÜ UYGULUYORUZ

8 Şubat itibari ile kongrelere başlayacaklarını söyleyen Tozoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti; Geçtiğimiz hafta Selçuklu teşkilatımızda mahalle delege seçimi yapıldı. Üye sayısı itibari ile 400ü aştığı için çarşaf liste usulü ile gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Genel Merkezimizin Genel İdare seçimleri oldu ve çarşaf liste usulü ile yaptık. Biz sağ partiler içerisinde, çarşaf listenin çok uygulanan bir metot olmamasına rağmen parti içi demokrasiyi temel alarak çarşaf liste usulünü uygulamaya devam edeceğiz. 8 Şubat itibari ile başlayacağız kongrelere. Nisan başı itibari ile ilçe kongrelerimizi tamamlayacağız ve sonrasında da Haziran ve Temmuz ayı içerisinde genel merkezimizin kongreleri tamamlanacak. İkinci olağan kongremizi bitireceğiz. Ayrıca yüzde 25 cinsiyet kotası var. Genelde bu kadın kotası olarak algılanıyor ama değil. Türkiyede kadınların da siyasete aktif katılımı hakkında parti olarak çok önemsiyoruz bunu ve partimizin de yönetici kadrolarında çok sayıda kadın yöneticimiz olacak.

KAYYUM DAVASI DA FİİLEN YOK HÜKMÜNDEDİR

Kayyum Davası ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Başkan Tozoğlu, İYİ Partiye bir engelleme yapılmak istendikçe İYİ Parti daha da güçleniyor. Birileri kayyum davası açıyor… görüntüsünü vermek istediler. Bu dava Eylül ayında açıldı. O günden bugüne kadar da 4 ay oldu. 2 duruşma yapıldı ve son duruşmadan sonra medyada yer aldığı için gündemin ortasına düştü konu. Normal şartlarda biz bu mevzuyu gündemde tutmadık. Çünkü İYİ Partinin ben kayyum davası ile anılan bir parti olmasını arzu etmiyorum. Bir el tarafından aynı anda bir düğmeye basılmış gibi Türkiyenin 11 ilinde farklı ilçelerinde de bu dava açıldı. Kayyum davasına karşı baktığımız pencere şu; Dava Mart ayına ertelendi. Bizim 8 Şubatta da ilçe kongrelerimiz başlayacak. Olağan üstü kongre talebi, olağan kongre süreci başlamakla birlikte fiilen ortadan kalkar. Dolayısı ile dava fiilen hükümsüz hale gelmiştir. Bizim açımızdan kayyum davası da fiilen yük hükmündedir şeklinde konuştu.

TOPLUMUN ŞUANDAKİ ÖNCELİĞİ SEÇİM DEĞİL, GEÇİM

Meramımız Haber ekibinin ‘erken seçim olur mu? sorusunu yanıtlayan Başkan Tozoğlu, toplumun artık seçimlerden çok sıkıldığını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti; 24 Haziran Seçimlerine giderken erken seçimi ihanet olarak gören bir bakış açısı ile karşı karşıyaydık. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ‘seçime gidelim dedi ve bir anda seçime gidildi. Dolayısı ile Türkiyede seçim, planlanan veya programlanan bir unsur değil. Ancak şunu ifade etmeliyim; Toplumun şuandaki önceliği seçim değil, geçim… Artık toplum bu işten çok sıkıldı. Son 5 yılda 6 tane seçim yapmışız. Bir ülkede 5 yılda 6 seçim çok sağlıklı bir şey değildir. Aslında muhalefet partileri seçime daha çok ister ama bizim kastımız seçim yapılmasın demek değil… Ama her yılda ülkede seçim yapmak iyi bir şey değildir. Seçim gündeminden dolayı yapısal meselelere odaklanamayan bir Türkiye var. Ben şahsen kısa vadede bir seçim olacağını görmüyorum ama 2020de seçim olmaz 2023e de kalmaz…

SİYASETÇİ TOPLUMUN AYNASIDIR

Toplumda, siyasetçiye duyulan güvensizlik algısının olduğunun altını çizen Başkan Tozoğlu, Özellikle genç arkadaşlarımızın politika ile daha az ilgilendiği bir dönemdeyiz. Türkiyede hep mevcut nüfus ve seçmen profiline göre bir değerlendirme yapıyoruz… Bu hatalı. Her seçim döneminde milyonlarca yeni seçmen dahil oluyor. Yani yaklaşımları çok farklı olan bir jenerasyon ile karşı karşıyayız. Ancak Türkiyede bundan sonra seçimleri belirleyecek olanlarda onların iradeleri. Partilerin bu gerçekliği görüp kurumsallaşmalarını ve çalışmalarını da buna göre yapmaları gerekiyor. Çünkü siyaset kısırlaştığı zaman bu ciddi bir problem yaratıyor. Yani özellikle yeni isimlerin siyasete katılabilmeleri noktasında siyaset kurumuna düşen bir görev var. Önceleri ailelerin partileri vardı. Şimdi ise aynı aileden kişiler farklı partilere oy veriyor. Seçmen dijital olmuş. Toplumda siyasetçiye duyulan bir güvensizlik algısı var. Siyasetçi profili üzerinden yöneltilen bir eleştiri var. Ama şunu söylemek isterim; Siyasetçi toplumun aynasıdır. Toplum ne ise siyasette odur diye konuştu.

HDP TÜRKİYE PARTİSİ OLAMADI

İYİ Partinin CHP ile olan ittifakı hakkında bahseden Başkan Tozoğlu, HDP ile dolaylı olarak İYİ Partinin bir bağının olmadığının da altını çizerek sözlerine şu şekilde devam etti; Genel Başkanımızın da dediği gibi; ‘CHP ile kurmuş olduğumuz ittifak, bir ilke ittifakıdır. Biz cumhurbaşkanlığı sistemine karşıyız, bu sisteminde Türkiyeyi sağlıklı bir noktaya götürmediğine inanıyoruz. Türkiyenin tekrar güçlendirilmiş parlamenter sistemde olması lazım. CHP ile İYİ Partiyi ittifak yapmaya birazda 24 Haziran öncesinde YSKnın vermek üzere olduğu bir karar itti. YSK İYİ Partinin seçime giremeyeceğini çalışırken CHPnin 15 milletvekili bize geldi. Yani böyle bir ittifak 24 Haziran seçimlerinde mecbur hale gelmişti. Bu ittifak mutlak anlamda devam edecek bir ittifak mıdır? Bunun cevabını da Genel Başkanımız şu şekilde verdi; İşbirliğimiz ilkeler üzerinde kurulu. CHP ile anlaşamadığımız noktalar elbette oluyor. İttifak şuan devam ediyor. Ama bu mutlak anlamda önümüzdeki dönemde de CHP ile seçime mi gireceğiz? Sorusunun cevabı değildir. 7 Haziran 2015 yılında Türk Milleti bütün yaşanan olaylara rağmen HDPye Türkiye partisi olma fırsatı verdi. O zamana kadarda tarihlerinde görmemiş oldukları bir oy aldılar. HDP bu aldığı oyun bilincine varamadı ve Türkiye partisi olmayı başaramadı. Terör örgütü ile arasına mesafe koyamadı ve nihayetinde 1 Kasım seçimlerinde o Türkiye partisi olması için gelen oyların birçoğu geri döndü. HDPnin terör örgütü ile olan bağını hepimiz biliyorsak kendilerine edilen yardımlar kesilmeli. O yüzden HDP şu anki hali ile bize göre muhatap alınacak bir parti değil. Bizim dolaylı bir bağımız yok. CHPnin HDPye göstermiş olduğu ilgiyi de doğru bulmuyoruz.

KONYA OVASI CİDDİ BİR TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYA

Konya Ovasının acil suya ihtiyacının olduğunu belirten Başkan Tozoğlu, Sayın Vekilimiz Fahrettin Yokuş ile Konyanın tarım ve su sorunlarıyla ilgili konuları görüşüyoruz. Oda sağ olsun meclis gündemine getiriyor. Konyanın su meselesi ciddi problemlerden bir tanesi. Üzerinde az durulan ama çok durulması gereken bir mesele. Konya ovası ciddi bir tehlike ile karşı karşıya. Kanal İstanbulun maliyeti 70 milyar gibi konuşuluyor… Ben İstanbul için faydası veya zararını ayrı bir tartışma konusu olarak görüyorum ama bu para İstanbullunun olduğu kadar benimde param, sizin de paranız… Türkiye sadece İstanbuldan ibaret değil… Anadolu besliyor Türkiyeyi. Bunlara kaynaklar ayrılırken çok yüksek maliyette olmayan Konyaya su projesi daha getirilemedi. Sayın vekilimiz Dicle-Fırat havzasından su getirilebilmesinin yollarını paylaşıyor. Bunların elbette alternatifleri de olabilir ama bir şekilde Konyaya su getirilmeli ifadelerini kullandı. Ayrıca Konyanın bilim, sanayi ve inanç turizminin başkenti olması gerektiğinin altını çizen Tozoğlu, markalaşmada problemin olduğuna da dikkat çekerek, Belediye başkanlarının ufku önemlidir dedi.

GENEL BAŞKANIN KATILIMI İLE KONYADA MAKİNELEŞME ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Konyada Nisan ayında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerinde katılımı ile makineleşme çalıştayı gerçekleştireceklerini ifade eden Başkan Tozoğlu, cümlelerine şu şekilde devam etti; Genel Başkanımızın katılımı ile Nisan ayında Konyada bir çalıştay yapacağız. Çalıştayımız makineleşmenin üzerine olacak. Adanada tarım ve hayvancılığı konuştuk. İstanbulda ekonomi ile alakalı bir çalışma oldu. Konyada da makineleşme çalıştayı olacak. Makineleşmede üretim ve istihdamın en yoğun olduğu şehirlerden bir tanesi Konya. Çok geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleşecek. Bu meseleyi de enine boyuna konuşacağız. Türkiyenin 4 bir yanında İYİ Parti programlar tertip ederek, konunun şekillendirilmesini sağlıyor. Eğer ekonominin iyileşmesinden bahsediyorsak hukukun üstünlüğünden bahsediyoruz. Niye? Çünkü insanlar güvenli olan yerlere yatırım yaparlar. Siz, Türkiyede insanların yatırım güvenliğini sağlayamazsanız insanlar gelip de yatırım yapmazlar. Ekonomi güven üzerine inşa edilir. Örneğin; Wolskvagen Manisaya yatırım yapacaktı ama olaylar nedeniyle iptal etti.

HER YIL HACCA GİDEBİLEN İNSAN SAYISI 80 BİN CİVARINDA. SİSTEM DEĞİŞMELİ

İnsanların 11 yıl beklemesine rağmen hacca gitme imkanı bulamadığını söyleyen Tozoğlu, mevcut sistemin değiştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, İnsanlara 3 yıl hac çıkmadığı zaman normal karşılanabiliyor ama 11 yıl hac kurasının çıkmaması normal değildir. 11 yıl önce sağlıklı olan bir insan 11 yıl sonra sağlığı kaybedebilir. Belirli bir yılın üzerindeki insanlara kurasız hacca gitme imkanı sağlanması lazım. Benim bildiğim kadarı ile 1 milyonu aşkın insan hac için müracaat ediyor. Her yıl gidebilen insan sayısı 80 bin civarında. Şimdi baktığımız zaman bu mevcuttakilerin eriyebilmesi için yaklaşık bir 15 sene gerekiyor. 1 milyonun üzerindeki insanların çoğunluğunu teşkil eden daha yeni olanlardır. Yani şuan ki sistem sürdürülebilir bir sistem değildir. Hac kontenjanlarının da artırılması gerekir. Bunlara uygun olarak yeni bir sistemin oluşturulması gerekir şeklinde konuştu.

KALICI OLABİLECEK BASIN, OBJEKTİF OLAN BASINDIR

Objektif basın kavramının ortaya çıkması gerektiğinin altını çizen İYİ Parti Konya İl Başkanı Av. Gökhan Tozoğlu, Basının yandaş ya da muhalif gibi bir ayrımı bana göre mantıksız. Objektif basın diye bir kavramın ortaya çıkması lazım. Bana göre uzun vadede okunacak, takip edilecek olan da objektif basın olandır. Partileri ayrım etmeksizin faydalı iş yaparak herkese yer verene toplumunda prim vereceğine inanıyorum. Eğer İYİ Parti kurulmamış olmasaydı tahterevalli sistemi devam ediyor olurdu. Hesabı bozan parti İYİ Parti oldu. Biz kendi doğrularımızı savunmaya devam ederiz. Bizde tek sessizlikten ziyade kurumsal olarak farklı görüşlerinde ifade edilebildiği bir yapı var. Yani basın konusunda da olsun her konuda bir dönüşüm yaşıyor Türkiye. Bunu yerelde, genelde, siyasette ve bütün sosyal alanlarda yaşıyoruz. Bu dönüşümün mutlak sosyal sonuçları da olacak. Bunu 31 Mart seçimlerinde de görmeye başladık diye konuştu.
Hüseyin MENEKŞE

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 68243

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik