’Toprağı bol olsun’ kavramı nereden geliyor?

'Toprağı bol olsun’ kavramı nereden geliyor?

Halk dilinde çok yanlış kullandığımız bir kavram, genelde ölen gayrimüslimler için kullanılır. Müslümanlar için ’Allah rahmet eylesin’ tabiri kullanımı daha doğrudur.

’Toprağı bol olsun’ kavramı nereden geliyor?

Fadime Tezcan

2021-07-11 19:17:58
İzlenme : 1045

Halk ağzında bolca kullandığımız vefat edenlerimizin arkasından 'toprağı bol olsun' tabirini çok yanlış kullanıyoruz, aslında Müslüman olmayan, ölmüş olan gayrimüslimler için kullanılıyor. İşte bu nedenle ölen Müslüman için 'Allah rahmet eylesin/etsin, yani acısın, bağışlasın' diye dua edilirken Müslüman olmayan biri için 'Toprağı bol olsun' deniliyor. Bunun anlamı ise; Kabre konulan iyi kişiler, kendilerini saraylar gibi bir mekanda hissederler. Kötü kişilerin yeri dardır. Çünkü cezalıdırlar. Cezaevini düşünebiliriz, cezaevi dar olur. Hele hücre hapsine atılanlar, mekan darlığından ne çekilmez bir durum içindedirler. Yaşanmadıkça bilinmez bu durum.

Hz. Peygamber (s.a.v.), kabrin suçlu kişileri daralarak sıkacağını/bunaltıcağını buyurmuştur. Tabii sıkıştırılan/bunaltılan beden değil ruhtur. Beden zaten ölümden itibaren çürüyüp toprak olma yoluna girmiştir. 'Toprağı bol olsun' sözüyle o kişinin mekanının geniş olması temennisinde bulunulur. Maalesef kültürümüzden git gide uzaklaştığımız için bu tabirleri bilmiyoruz ve yanlış kullanıyoruz.

Kardeşimin cenazesinde bir akrabamın bana 'Allah toprağını bol eylesin/etsin' demesiyle araştırma gereksinimi duydum ve ne kadar yanlış kullandığımızı fark ettim. Umarım bu yazımı okuyan insanlar daha bilinçli olurlar bu tabirleri kullanırken.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 57261

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik