Tarımsal üretime proje desteği

Tarımsal üretime proje desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Konya İl Koordinatörlüğü IPARD II 10. Başvuru Çağrı ilanını 92 başvuru alarak tamamladı

Tarımsal üretime proje desteği
2021-04-15 01:48:43
İzlenme : 586

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen IPARD II programın, 07 Ocak 2021 tarihli duyurusu ile başlayan 10. Başvuru Çağrı ilanında Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar(101) ve Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103) sektörlerinde proje başvuruları 09 Nisan 2021 tarihinde sona erdi.

Konya İl Koordinatörlüğü, süt hayvancılığı, besi hayvancılığı, süt işleme tesisleri, süt toplama merkezleri, kesimhane ve et işleme tesisleri, su ürünleri işleme tesisleri ve meyve sebze için soğuk hava tesisleri gibi sektörlerinde yapılacak yatırımlar için tahmin edilen beklentiden daha fazla olarak uygun harcama tutarları toplamı yaklaşık 379 milyon TL olan 92 adet başvurunun kabulünü gerçekleştirdi.

IPARD-II 10. Başvuru Çağrı Dönemi kabullerini değerlendiren TKDK Konya İl Koordinatörü Yavuz Uysal,57 adet Süt ve Besi Hayvancılığı proje başvuruları için yaklaşık 155 Milyon TL tutarında ayrıca 35 adet süt, et, su ürünler ve meyve sebze işleme pazarlama konularındaki başvurular için yaklaşık 225 Milyon TL tutarında proje başvurusunun kabul edildiği belirtti. Yüzde 40 ile 70 arasında hibe desteği sağlanacak bu başvuruların hayata geçmesi, Konya için yeni istihdam alanları oluşturacak ve Avrupa Birliği standartlarında yapılan üretim sayesinde tarımsal üretim kapasitemizin kalitesinin artmasına yardımcı olacaktır dedi.

Toplamda 379 Milyon TL toplam uygun harcama tutarına sahip 92 adet başvurunun kabul edildiği 10. Başvuru Çağrı dönemi için pandemi şartlarının izin verdiği düzeyde yapılan tanıtım toplantıları ve yardım masası vasıtasıyla bilgilendirme faaliyetlerine önem verildiğini belirten İl Koordinatörü Uysal, Daha önceki başvuru dönemlerine kıyasla daha yüksek toplam uygun harcama tutarına sahip 92 adet başvuru bu dönemde Koordinatörlüğümüze sunulmuştur.

En ivedi şekilde projelerin incelenip, varsa eksikliklerinin giderilerek sözleşmelerin imzalanması ve hayata geçirilmesi için gerekli iş/ işlemlerin yapılacağını belirten İl Koordinatörü Uysal, Pandemi sürecinde ekonomik olarak ilimiz ve ülkemiz kalkınmasına destek olarak yeni istihdam alanları oluşturacak olan 10. Dönem başvurularımızın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim dedi. Sözlerine bu başvurularının hazırlanması ve kuruma sunulması sürecinde emeği geçen tüm paydaşlara müteşekkir olduklarını belirterek devam eden Uysal, bu yatırımların en kısa zamanda tamamlanarak ilimiz ekonomisine kazandırılacağını belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 15849

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik