TARIM VE KORONA VİRÜS

TARIM VE KORONA VİRÜS

Korona virüs etkisi uzun sürme ihtimali giderek güçleniyor.

TARIM VE KORONA VİRÜS
2020-03-19 11:16:54
İzlenme : 2153

Ülkelerin izole bir şekilde ne kadar bir süre yaşayacağı belirsizliğini koruyor. Dışarıdan tarım ürünlerini getiremeyebiliriz. Bunun için tüm gıda önlemlerin şimdiden alınmasında büyük yarar vardır. Açıklanan destek paketinde çiftçilere her hangi bir destek çıkmadığını üzülerek gördüm. Bizim ülke olarak kendi kendimize yetecek temel gıda ürünlerini yetiştirmek zorundayız. Bunun için çiftçiler ivedi bir şekilde teşvik edilmelidir. Tarım alanları nadasa bırakılmamalıdır. Ucuz mazot, gübre, ilaç desteği sağlanmalı çiftçilerin, daha önce terk ettikleri topraklar dâhil bütün tarım alanlarına ekim yapılmalıdır.
Bunu çok ciddi programla yapılmalı hangi ürün ne kadar ne ekileceğine tarım bakanlığı karar vermelidir. İzole bir şekilde yaşarsak virüsten korunabiliriz fakat temel gıda maddelerimiz olmadan yaşama şansımız yoktur. Ürün fiyatının yükselmesinden dolayı çiftçilerin İşlemelik ayçiçeği gibi ürünlere yönelmesi ekiminin bir yıl ertelenmeli yerine patates, buğday, fasulye, nohut, mercimek gibi ürünler ekilmesinin çok doğru olacağına inanıyorum. Hayvanlar için üretilecek silaj, yonca, alanlar belirlenmeli, pancar küspesinin üreticilere düşük ücretten verilmesi bu zor günleri atlatmamızda çok büyük faydası olacaktır.
Bu konuda bir çalıştay yapılmasını tarım bakanlığının öncülük etmesini bekliyoruz. Bunu ilçe olarak ta biz yapabiliriz. Ülkeye örnek teşkil edebiliriz. Kaymakam öncülüğünde İlçe tarım müdürlüğü planlamasıyla, ziraat odası, pancar kooperatifi, tarım kredi, süt işletmeleri, et üreticileri bir araya gelerek gerçekleştirebiliriz. Umarım bunların hiç birine gerek kalmadan bu virüsten kurtuluruz. Şehrimizin bu konuda birlik ve beraberlik içinde zor günleri atlatacağımıza yürekten inanıyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimiz sunuyorum.
CHP EREĞLİ İLÇE BAŞKANI
VEYSEL GÖNÜLAL

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 74015

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik