SAMANCI’DAN ŞEB-İ ARUS HAFTASI MESAJI

SAMANCI’DAN ŞEB-İ ARUS HAFTASI MESAJI

Şair, fakih, ilim adamı, sufî, mutasavvıf gibi sıralayacağımız birçok unvana sahip olan Mevlana Celaleddin-i Rumî’nin Hak Teala’ya irtihalinin, tasavvuf anlayışıyla Sevgiliye kavuşma”sının 747. Yıldönümü etkinlikleri Konya’mızda bu yıl İhsan Vakti temasıyla icra edilecek.

SAMANCI’DAN ŞEB-İ ARUS HAFTASI MESAJI
2020-12-06 13:03:57
İzlenme : 572

İyilik, iyilik etme gibi anlamlara gelen ihsan, esasen İslâmın öngördüğü, insan ilişkilerinde olması gereken temel niteliklerden birisini ifade eder.

Ayet-i Kerimede:

"Şüphesiz Allah, adaleti, ihsânı,akrabalara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor" buyrulmaktadır.

Yani ihsan, hem dinimizin emrettiği kuralardan, hem de yaradılış gayesine uygun bir şekilde yaşamanın gereklerinden birisidir.

Hayatı boyunca İslâm ilminin, tasavvufun tedrisatı ile ilgilenen Hz. Mevlânâ, yaşamında, iyilikle gönüllere girmeyi, ihsan üzerine kurulu bir felsefeyi benimsemiş, bu menzilden ayrılmamayı düstur edinmiş bir âlimdir.

"Beni ararsan inanan gönüllerde ara" sözüyle de iman ve inancın insanlar arasında oluşturduğu bağa dikkat çekmiştir.

Hz. Pir'in dünya görüşündeki hoşgörü ve tevâzu, şehrimizin kültürünü de şekillendirmiş olup, asırlar geçse de hoşgörünün ve huzurun hâkim olduğu Konya'mız, maneviyatı ve kültürel zenginliği ile bu anlamda dikkat çekmektedir.

  1. Vuslat Yıl dönümünde Mevlânâ Celâleddin-i Rumî'yi Covid-19 salgınının olumsuz etkileri altında yâd ediyoruz. Kültür Başkentlerinden birisi olan Konya'mız, bu olumsuz günlerin inşallah en kısa sürede atlatılması ile Dünya üzerinde kültürlerin kaynaştığı önemli merkezlerden birisi olmayı sürdürecektir.

Bu vesileyle Mevlânâ Celâleddin-i Rumî'yi ve tüm manevi mimarlarımızı rahmetle anıyor, Azîz Milletimize sağlık ve esenlikler diliyorum.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 42981

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik