Sağlık-Sen Konya Şubesi’nden sağlıkta şiddete tepki

Sağlık-Sen Konya Şubesi'nden sağlıkta şiddete tepki

Temmuz Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu’nun sağlıkta şiddeti açıkça gözler önüne serdiğini belirten Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Uzunay, sağlık çalışanlarının şiddetin gölgesinde korkuyla çalıştığını söyledi

Sağlık-Sen Konya Şubesi’nden sağlıkta şiddete tepki
2020-08-09 22:03:01
İzlenme : 573

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Ahmet Uzunay, sağlık çalışanlarınınkutsal görevlerini Temmuz 2020 ayında yine şiddetin gölgesinde geçirmek mecburiyetinde kaldığını söyledi.

Yoğun iş yükü bulunan ve pandemi sürecinde bu yük artan sağlık çalışanlarının bir de şiddetle mücadele etmek zorunda kaldığına dikkat çeken Uzunay, Bu ağır yük, ne yazık ki sağlık birimlerinde kol gezen şiddet korkusu nedeniyle tüm çalışanların daha fazla belini bükmekte, psikolojilerini bozmakta ve onları meslekten soğutmaktadır. Bu durumu kabul etmek mümkün olmadığı gibi sessiz kalmak, görmezden gelmek, hafife almak veyahut geçiştirmek de doğru değildir" dedi.

Doğru ve ahlaki davranışın şiddet gören sağlık çalışanının yanında olup, şiddet uygulayanlardan sonuna kadar hesap sormak olduğunu ifade eden Uzunay, şöyle devam etti:

Bir sağlık çalışanına uygulanan şiddetin, toplumun her ferdine uygulandığıgerçeği temel kriter alındığında ve buna göre toplumsal duruş sergilendiğinde, sağlıkta şiddetin miniminize edileceği unutulmamalıdır. Bu duyarlılıktan hareketle, Sağlık-Sen olarak ilkini Haziran ayında paylaştığımız'Sağlıkta Şiddet Raporu'nun Temmuz ayı gelişmelerini de yine kamuoyuna yansıyan olayları temel alarak hazırladık.'Temmuz Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu'sağlıkta şiddetin can yakan bir sorun haline geldiğini açıkça gözler önüne sermektedir.

Bu kapsamda Temmuz ayına baktığımızda 14 şiddet olayının yaşandığını görüyoruz. Olaylarda 21 saldırgan yer alırken, 22 sağlık çalışanı bu olaylardaki şiddetin kurbanı olmuştur. Yaşanan 14 olayın; 8 fiili, 2, sözlü, 3 fiili ve sözlü, 1 taciz şeklinde yaşandığı görülmekte. Yani şiddetin her türlüsü yaşanmıştır. Alışıla geldiği üzere çoğunlukla bizzat hastalar şiddetin faili konumundalar. 14 şiddet vakasının 7sini bizzat hastalar, 5ini hasta yakınları ve 2sini de kendini bilmez kimseler oluşturuyor.

Saldırganlar hakkında yapılan adli işlemler ise adeta şiddete davetiye çıkarır bir seyir izlemiştir. Temmuz ayında yaşanan olaylarda 8 fail ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmışlardır. Sevindirici olan ise 13 saldırganın çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmış olmalarıdır.

Vakaların görüldüğü yerlere bakıldığında ise şiddetin sınır tanımadığını görüyoruz. 6 vaka hastanelerde, 2 vaka aile sağlığı merkezlerinde, 6 vaka ise saha çalışmalarında vuku bulmuştur.

Temmuz ayı verileri, şiddetin kimlik ayırt etmediği gerçeğini bir defa daha ortaya koymuştur. Bahsi geçen olaylarda; 5 doktor, 8 112 ekibi, 2 güvenlik görevlisi, 1 hemşire ve 6 da diğer sağlık çalışanı şiddetin kurbanı olmuşlardır.

Bu arada,geçtiğimiz dönemlerde yaşanan iki şiddet vakasının da Temmuz ayında mahkemece karara bağlandığını görüyoruz.Bu kararların ilkinde, bir diş hekimini bıçakla yaralayan saldırgana mahkeme 11 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Çiğlide iki doktora sözlü ve fiili şiddet uyguladığı iddiasıyla yargılanan şahsı ise mahkeme beraat ettirmiştir."0

Uzunay, Sağlık-Sen Konya Şubesi olarak sağlık çalışanlarına şiddet gösterenlere tepkilerinin her zaman ağır olacağını sözlerine ekledi. Konya Olay Tv

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 86718

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik