Oymak İsraf Konusuna Dikkat Çekti

Oymak İsraf Konusuna Dikkat Çekti

Ereğli Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Oymak Ramazan ayında maalesef İsraf ciddi boyutlara ulaşıyor. Ramazan ayında artan alışverişlerin israfa yol açmaması için vatandaşlara uyarıda bulundu.

Oymak İsraf Konusuna Dikkat Çekti
2021-04-15 01:29:00
İzlenme : 352

Ereğli Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Mustafa Oymak, Gıda alışverişlerinin yoğunlaştığı Ramazan ayında israfın da aynı oranda arttığına dikkati çekerek, Diğer aylarda yapılan gıda israfı Ramazan ayında maalesef ciddi boyutlara ulaşıyor. İsraf edilen gıdalarla birlikte nimetimiz, paramız ve emeğimiz de çöpe gitmiş oluyor. Korona virüs yüzünden çok sayıda kişinin işsiz kaldığı ve geçim sıkıntı çektiği bu dönemde bir lokma ekmeği, bir damla suyu bile israf etmemek gerek dedi.
Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Oymak, Ramazan ayında artan alışverişlerin israfa yol açmaması için vatandaşlara uyarıda bulundu.
Oymak, Birleşmiş Milletler Gıda İsraf Endeksi Raporuna göre Türkiyede her yıl 7.7 milyon ton yiyecek ve içecek israf ediliyor. Ülkemiz ne yazık ki dünyada en fazla gıda israfı yapan üçüncü ülke. Vatandaşlarımız bir yandan gıda ürünleri ile hayat pahalılığından dert yanarken, diğer yandan bin bir emekle aldığı ürünleri israf etmemeli. Özellikle korona virüsle mücadele ettiğimiz bu yıl evlerimizde geçireceğimiz mübarek Ramazan ayında artan alışverişlerin israfa yol açmaması için sofralarımızı kurarken doyabileceğimiz kadar yemek pişirmeye ve ihtiyacımız kadar ekmek, pide ve kuru bakliyat almaya dikkat etmeliyiz. Bu mübarek ayda oruç tutup Allahın rızasını kazanırken, pandemi koşullarını göz önünde bulundurarak israftan mümkün olduğunca kaçınmalıyız. Özellikle evde olduğumuz bu günlerde israftan kaçınmak hepimiz için milli bir görev olmalı ifadelerini kullandı.Ramazanda en çok ekmek ve pide israf ediliyor
İsraf edilen gıda ürünleriyle yüz binlerce aç insanın doyabileceğini belirten Oymak, Diğer aylarda yapılan ekmek israfı, özellikle Ramazan ayında ciddi boyutlara ulaşıyor. Çünkü vatandaşlarımız oruçken ekmeği ve pideyi sıcak tüketmek isteyip iftara yakın saatte ihtiyacından fazla satın alıyor. Gün boyu oruç tutup nefsimizi terbiye ederken bir lokma ekmek bulamayan insanların halinden anlamak için artan ekmeklerimizi mutlaka değerlendirmeliyiz. Yardım etmenin ve paylaşmanın yolu yalnızca satın almak değil, aldığımız ürünleri de en doğru şekilde tüketmek olduğunu unutmamalıyız. Piyasada özellikle gıda ürünlerinde fırsatçıların fiyat artışı yaptığı bu dönemde israftan ne kadar kaçınırsak ürünlere talep düşünce fiyatlar da düşecektir dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 58336

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik