OKULLAR AÇILIYOR

OKULLAR AÇILIYOR

YAZIYORUM-ÜÇ

OKULLAR AÇILIYOR

Dr. Yusuf KILINÇ

2021-09-08 18:30:14
İzlenme : 414

ÖĞRENCİ VELİLERİNE HİTABEN

Sevgili veli, değerli dost, hemşehrim, kardeşim.
Okullar açılıyor biliyorsun. Biliyorum ki, heyecanlı, meraklı, kaygılı, umutlusun... Hatta karmaşık duygular içerisindesin.

İlkokul, ortaokul, lise, ve Üniversitelerimiz hep birlikte açılacak Eylül başında... Açılmalı tabiki. Bu kadar sabi, genç nüfusun uzun zamandır yeterli ve örgün eğitim alamaması telafisi zor bir kayıp dönem oldu.

Türkiye Devleti güçlü, eğitim yönetimi sağlam, tecrübeli ve dinamiklerini hızla uygulayabilecek bir yapıyla bu kayıpları telafi edebilecektir.
Bir önceki yazımda eğitimin motor gücü olan öğretmenlerimize seslendim...

Siz değerli veliler, anne babalar sizlere o kadar ağır yükler düşüyor ki, zaten yıllarca bu yükü taşıyorsunuz.. Yüksünmeden, usanmadan...
Hayatın tüm olumsuz yönleri gittikçe çoğalıyorken bile sabır ve metanetimizi elden bırakmadan çocuklarımıza daha da fazla önem göstermeliyiz.

Trafik karmaşası, okul önü güvenliği, servis sıkıntısı, materyal eksikliği, belkide daha tam oturmamış personel yokluğu bizi karamsarlığa sevk etmemeli. Bunlar zannedersem kısa zamanda rayına oturur.

Asıl mesele psikolojik mücadelede. Tüm dünyada ve ülkemizde kovit salgını devam ediyor artarak. Özellikle gençlerimizde, aşı olmayanlarımızda ölümle sonuçlanıyor.
Lütfen çocuklarınızı takip ediniz. Aşı olmadı iseniz aşı olunuz.

Her olumsuz habere, her bilgi kirlenmesine takılmayın. Elbette bu konularda hassas olmalıyız . Alınan her tedbirin faydasına inanmalı, çocuklarımıza faydalı sözler etmeliyiz.

Henüz ülkemizde çocuklar üzerinde bir eleme, ayıklama, yönlendirme esasına dayalı eğitim modeli oturmuş değil, hatta hiç yok. Bu bakımdan ilkokulu devlet ya da özel kolejde okuyacak, sınıfta kalmayacak. Orta okulu keza dört sene okuyacak sınıfta kalmayacak.

Şimdi esas sıkıntı burada başlıyor. Liselere giriş sınavları ile bir eleme yapılıyor... Fen ve Anadolu liseleri, meskek liseleri sıralaması derken her ortaokul mezunu bir liseye gitmek durumunda kalıyor..

Nerede genel yetenek, nerede çocuğun beceri alanları, nerede meslek edinmesi için yönlendirme çabaları. Bunları es geçiyoruz, terzi çırak bulamıyor, tornacı kalfa bulamıyor...
Lise mezunu genç artık geri dönüşü olmayan bir yolda estek köstek kelestek çabalıyor..

Aynı durum Üniversite branşlarında, bölümlerinde de yaşanıyor. İstemeden gidilen fakülteler, iki yılda bitmeyen Yüksekokullar..
Heba edilen, geri gelmeyen yıllar...

Sonuç olarak çocuklarınızı bütün dinamikleri ile takip edin. Ben oldum o da olsun, ben olamadım bari o olsun demek yanlışlığına düşmeden EVLATLARIMIZI RUHEN VE BEDENEN TANIYALIM... KORUYALIM KOLLAYALIM DERKEN ONLARA HAYATI ZEHİR ETMEYELİM..

Sınıfta onları koruyan gözetleyen ÖĞRETMEN meslekdaşlarımızın gözlemlerine saygı duyalım.
Kalın sağlıcakla, kaygısız kedersiz bir eğitim yılını mutlu, huzurlu tamamlayalım. Dileğim odur ki kimse telef olmasın...

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 45645

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik