KOSKİ’den içme suyuna yer altı kuyularından destek

KOSKİ'den içme suyuna yer altı kuyularından destek

KOSKİ, küresel iklim değişikliği dolayısıyla iki yıldır yağış alamayan Konya’nın yer altı ve yer üstü su rezervinin kritik seviyelerin altına düşmesi dolayısıyla yer altı kuyularından içme suyu desteği sağlandığını duyurdu

KOSKİ’den içme suyuna yer altı kuyularından destek
2021-06-07 17:01:54
İzlenme : 241

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle Mavi Tünelden gelen içme suyunun yer altı kuyularından takviye edilmeye başlandığını duyurdu.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada küresel ısınmanın mevsimler ve yağış üzerindeki olumsuz etkileri sonucu ortaya çıkan kuraklık ve buna bağlı olarak yer altı ve yer üstü kaynaklarındaki azalma dolayısıyla Konyaya Mavi Tünel üzerinden arıtılarak getirilen suyun barajdaki miktarının kritik seviyenin altına düştüğünü bildiren KOSKİ, bu sebeple şehrin alternatif içme suyu kaynağı olan yer altı su kuyularının devreye alınarak, Mavi Tünelden alınan su ile paçal yapılmak suretiyle verilmesi zorunluluğunun ortaya çıktığını belirtti.

KOSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Şehir merkezinde su kesintisi ve olumsuz durum yaşanmaması için yaklaşık 200 kuyu mevcut içme suyu depolarına verilecek şekilde hazır haldedir. Kuraklık bu şekilde seyrederse barajlardaki su seviyesinin daha da düşeceği tahmin edilmektedir. Önümüzdeki günlerde muhtemel su kıtlığına karşı Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından alınan bu tedbirlerin yanında, hemşehrilerimizin de suyu tasarruflu bir şekilde kullanması çok büyük önem arz etmektedir. Bugün birlikte alacağımız tedbirler yarınımıza güvenle bakmamızı sağlayacaktır ifadelerine yer verildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 70899

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik