Koronadan iş yerini kapatanlara verilen destek yetersiz

"Koronadan iş yerini kapatanlara verilen destek yetersiz"

Ekici, hükümetin koronavirüs nedeniyle iş yerlerini kapatan esnafa yaptığı desteğin yetersiz olduğunu söyledi

Koronadan iş yerini kapatanlara verilen destek yetersiz
2020-04-28 20:09:07
İzlenme : 1190

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Covid-19 kapsamında ülkemizde alınan ekonomik önlemlerin yetersizliğini dile getirerek, çözüm önerilerini açıkladı.

Konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında Esnaf ve Sanatkârlar Odasına bağlı olup mücbir sebep kapsamında işyerleri kapatılan berber, lokanta, cafe, spor merkezi vb. işletmeler ile küçük çaplı serbest meslek sahipleri için mücbir sebep haline bakılmaksızın çalışılmayan dönemlerde gelir elde edilemediği için Bağ-Kur primlerinin, muhtasar, KDV ve SGK beyannamelerinin ertelenmesi yerine minimum 6 ay muaf tutulması gerektiğini belirten Ekici, 15 Mart 2020 tarih ve öncesi Bağ-Kur borcu olanların kapsama alınması ve belirtilen süre kadar sağlıktan yararlanabilmesinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Ekici, "Tüm sigorta kolları için belirtilen süre dikkate alınarak işverenlerin işçileri İşten çıkartmamak şartı ile asgari ücret maliyet hesaplamasında işveren SGK primi ve işsizlik primlerinden muaf tutulmalıdır. Belirtilen tutar şu an 515,03 TL‘dir. Bu dönemde bahsi geçen rakamlar işveren için de önemli bir maliyet kalemidir. İşvereni rahatlatmak ve oluşabilecek kaos ortamını engellemek açısından işverenin primlerden muaf tutulması önem arz etmektedir dedi

ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE DESTEK SAĞLANMALI

Mücbir sebep kapsamında işyerleri kapatılan esnaflara, çalışılmayan süreler için kira yardımı başta olmak üzere elektrik, su ve doğalgaz gibi sabit giderler için destek verilmesi gerektiğini belirten Ekici, esnaflarımıza ayrıca günlük geçimlerini sağlayabilmeleri için asgari ücret seviyesinde nakit destek sağlanması gerektiğini ifade etti.

İşçilerin Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilmesi için öne sürülen şartların ağır olduğunu söyleyen Ekici, uygulama başvurularının tek bir belge ve tek bir işlem ile yapılması gerektiğinin altını çizerek Kısa Çalışma Ödeneği başvuru şartlarından olan son 3 yıl içinde en az 450 gün çalışma ve son 60 günlük sürenin kesintisiz hizmet akdine tabi olması şartı kesinlikle kaldırılmalı ve uygulama istisnasız bütün çalışan işçileri kapsamalıdır diye konuştu.

AYRIM GÖZETİLMEMELİ

Covid-19 önlemleri kapsamında hazırlanan yeni torba kanun ile işverenlerin çalışanlarını 3 ay süre ile işten çıkartamayacağını, çıkarması gerekiyor ise 3 ay izne ayıracağını belirten Ekici, ücretsiz izne ayrılıp işsizlik sigortasından yararlanamayanlara devletin işsizlik Fonundan günlük 39,24 TL ödeyeceğini söyleyerek bu rakamın aylık bazda 1170 TL gibi bir tutar yaptığını ve emek sahiplerinin bu ücrete mahkûm edildiğinin altını çizdi. Bu konuda ayrım gözetmeksizin 15 Mart 2020 ve öncesi tam süreli sigortalı olarak aktif çalışan herkes Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmasıdır. Ayrıca Mahkûm edilen 1170 TL‘lik tutarın emekçilerin ihtiyacını karşılamayacağı gibi mağdur edeceğinden bahsi geçen rakamın en az asgari ücret tutarının 4/3‘üne (1740 TL) yükseltilmesini talep ediyoruz önerisinde bulunan Ekici sözlerine şöyle devam etti:

"Kısa Çalışma Ödeneği almakta olan işçilerin sadece genel sağlık sigortası primleri değil, bütün sigorta primleri eksiksiz yatırılmalıdır. Böylece zorlu hayat şartlarında mücadele eden kişilerin biz nebzede olsa bu dönemde rahat olmaları ve maddi durumu ile ilgili olumsuzlukları düşünmemeleri sağlanır. Ayrıca Kısa Çalışma Ödeneği süresi 3 ay ile sınırlandırılmamalı, kriz devam ettiği ve iş hayatı normale dönünceye kadar süresiz devam ettirilmelidir. Kısa Çalışma Ödeneği ödemeleri İşsizlik Fonundan karşılansa bile işçilerin aldıkları veya ileride alabilecekleri İşsizlik Maaşı haklarından sayılmamalı ve herhangi bir kesintiye gidilmemelidir.

İşsizlik sigortasının sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödeme olduğunu hatırlatan Ekici, İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları son üç yıl 600 gün prim ve son 120 gün hizmet akdine tabi olmak şartlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır, zira kısa çalışma ödeneğinden sağlanan fon İşsizlik fonundan karşılandığından dolayı aynı şartları taşıması gerekmektedir. Herhangi bir şart aranmaksızın 15 Mart 2020 tarihi itibariyle her birey bu haktan yararlanmalıdır şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 23441

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik