Konya merkezde 20 ayrı ekip koronavirüs denetimi yaptı

Konya merkezde 20 ayrı ekip koronavirüs denetimi yaptı

Konya merkezde 20 ayrı ekip koronavirüs denetimi yaptı

Konya merkezde 20 ayrı ekip koronavirüs denetimi yaptı
2020-04-16 15:54:47
İzlenme : 1273

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Ülkemizde alınan tedbirler kapsamında, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın talimatları ile İçişleri Bakanlığınca çıkarılan genelgeler doğrultusunda; Konyada da uygulamalar tüm hızıyla devam ediyor.

Konya Valiliği koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlüğünde görevli personeller ile belediye zabıta personellerinden oluşan 20 ayrı ekip, il merkezindeki semt pazarları ve marketlerde uygulama yaparak esnaf ve vatandaşların koronavirüs tedbirlerine uyup uymadıklarını denetledi.

VATANDAŞLAR SALGINA KARŞI BİLGİLENDİRİLİYOR

Ekipler, alınan tedbirlere uyulup uyulmadığını kontrol ederek, pazar yerleri, manav ve marketlerde maskesiz ve eldivensiz satış yapan çalışanlar ile maskesiz alışveriş yapan vatandaşlarımızı uyardı. Denetimler esnasında ekipler, ürün fiyatları ile hijyen koşullarını incelerken aynı zamanda vatandaşlarımızın sosyal mesafe kuralına riayet edip etmediklerini de kontrol etti.

Ekipler, denetimlerin yanı sıra vatandaşlarımızı koronavirüs salgınına karşı alınması gereken tedbirler konusunda da bilgilendiriyor. Denetimlerde, açılış-kapanış saatlerine uymayan, sosyal mesafe kurallarını olumsuz etkileyecek şekilde kapasitelerinin üstünde müşteriyi içeriye alan, market önlerinde sosyal mesafe kurallarına aykırı görüntüler oluşmasına müsaade eden yerlere gerekli cezai işlem gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda merkez ilçelerde 15.04.2020 tarihinde Covid-19 ile mücadele amacıyla 190 market ve büfe ile 8 semt pazarı denetlenirken, bunlardan tedbirleri ihlal ettiği tespit edilen 15 markete idari para cezası kesildi. Ayrıca pazar yeri denetimleri esnasında maskesiz bir şekilde alışveriş yapan 5 vatandaşa da cezai işlem uygulandı.

‘PANDEMİYE KARŞI DEVLET VE MİLLET OLARAK TOPYEKÜN MÜCADELE EDİYORUZ

Denetim uygulamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınıyla, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Bakanlarımız, Sayın Milletvekillerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, özel sektör ve vatandaşlarımız ile Devlet ve Millet olarak topyekûn mücadele ediyoruz.

Bu kapsamda Devletimiz, vatandaşlarımızı ve işletmelerimizi Koronavirüs salgınından korumak için bir takım kurallar ve tedbirler belirliyor. İlimiz genelinde bulunan market, manav ve pazar yerlerinde sosyal izolasyonun sağlanması ve sosyal mesafenin tesis edilmesi için belirlenen kurallara eksiksiz uyulması son derece önem taşımakta.

Bizler de, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla koordineli bir şekilde çalışmalarımızı ve denetimlerimizi sürdürüyoruz. Valiliğimiz koordinesinde oluşturduğumuz ekiplerimiz, salgının yayılmasını önlemek ve bizim için değerli olan vatandaşlarımızın bu salgından korunmasını sağlamak amacıyla gerekli tüm uyarı ve bilgilendirmeleri yapıyor.

Yaşanan bu sürecin en sağlıklı şekilde yönetilebilmesi amacıyla denetimlerimiz aralıksız bir şekilde sürdürülecek olup, talimatlara uymayan işletmeler ile vatandaşlarımız hakkında gerekli cezai yaptırımlar uygulanacaktır dedi.

Vali Toprak, sözlerini Ayrıca bu denetimler aynı kararlılık ve titizlikle tüm ilçelerde de sürdürülecektir diyerek bitirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 63219

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik