KONYA HALKI AKP’YE 18 YILDIR DESTEK VERDİ AKP NE VERDİ?

KONYA HALKI AKP'YE 18 YILDIR DESTEK VERDİ AKP NE VERDİ?

TARIMSAL ELEKTRİK DESTEKLEMESİNDE KONYA NEDEN YOK?

KONYA HALKI AKP’YE 18 YILDIR DESTEK VERDİ AKP NE VERDİ?
2020-06-23 20:16:08
İzlenme : 969

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, tarımsal sulama desteklemeleri kapsamına alınan6 il arasında Konyanın yer almamasını eleştirdi.
Bazı illerde tarımsal sulamada kullanılan elektrik tüketim bedellerinin desteklenmesine ilişkin karar, 30.05.2018 tarih ve 2018/11844 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girmişti. İlgili karar ile Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak ilerinde tarımsal Sulama Abone grubuna dahil üreticilerin elektrik faturalarının yüzde 35ini ödemeleri koşulu ile geri kalan yüzde 65inin Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinden karşılanması kararlaştırılmış ve sözkonusu desteklemenin her yıl yüzde 10 azaltılarak 5 yıl boyunca sürdürülmesi planlanmıştı.
Tarımsal Sulamada kullanılan elektriğin desteklenmesi kapsamına alınan iller arasında Konyanın yer almamasını eleştiren CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Türkiyenin tahıl ambarı olan Konyada üreticiler girdi maliyetleri nedeni ile üretimden vazgeçme aşamasına geçmiş iken, Türkiyenin en çok tarım yapılan ana merkezlerinden birisi olan Konya, tarımsal sulamada kullanılan elektrik desteklemelerinden yararlanan şehirler kapsamına alınmamıştır. Konya ve Ereğli bölgesindeki üreticilerimiz, özellikle tarımsal sulamada kullandıkları elektrik bedelleri yüzünden büyük sıkıntılar yaşarken, bölgemizdeki çiftçilerin desteklenmede kapsam dışı bırakılmasını halkımızın takdirine bırakıyoruz dedi.
Gönülal, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamayı şu şekilde sonlandırdı: 18 yıldır AK Partiye destek vermiş olan çiftçilerimiz ve üreticilerimiz zor durumda bırakılıyor ve kaderine terk ediliyor. Türkiyenin tahıl ambarı olan Konya bölgemiz çiftçilerinin desteklemeler kapsamına alınması gerekli dedi.

CHP EREĞLİ İLÇE BAŞKANLIĞI AÇIKLAMASI

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 19189

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik