Konya En Fazla Ihracat Yapan Ilk 10 Şehir Arasında

Konya En Fazla Ihracat Yapan Ilk 10 Şehir Arasında

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Okka, en fazla ihracat yapan ilk 10 şehir arasında yer alan Konya’nın ülke ekonomisine katkının devam ettiğini kaydetti

Konya En Fazla Ihracat Yapan Ilk 10 Şehir Arasında
2021-04-01 19:04:42
İzlenme : 1111

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2021 yılının Mart ayı İhracat rakamlarını değerlendiren Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka,Konya'nın ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Mart ayında Türkiye'nin ihracatınıngeçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 42,2'lik artışla, 18 milyar 985 milyon dolara ulaşarak, Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştığına değinen Okka, Ocak - Mart döneminde 2020 yılındaki ilk çeyreğe göre yüzde 17,3'lik artışla 50 milyar 23 milyon dolarlık ihracatla da tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek rakamına imza attığını belirtti.

Okka, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Şehrimiz geçtiğimiz ay, yüzde 69,5 oranında artışla 284 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir. En fazla ihracat yapan ilk on şehir arasında yer almaya devam eden Konya, Türkiye ihracatından aldığı payı da yüzde 1.67ye çıkartmıştır. Konyanın ihracatı 2021 yılının Şubat ayına göre de yüzde 33,57 oranında artış olurken, 2021 yılı ilk üç aylık ihracat rakamı da 700 milyon 570 bin dolara ulaşmıştır.

Konya, yine Mart ayında 284 milyon dolar ihracatla tarihinin en yüksek ihracat oranına elde etmiştir. 2020 yılında, Pandeminin etkisiyle dünya ülkelerinin ekonomi ve ticaretin daralırken Konyalı sanayici ve iş adamlarımız herşeye rağmen üretmeye devam etmiştir. Yıl sonunda belirlediğimiz hedeflerimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. İnanıyoruz ki, 2021 yılı sonuna kadar şehrimiz yeni rekorlara imza atacaktır.

Her yıl ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan Konya, 2021 yılında iller arasındaki sıralamasını da daha üst seviyelere çıkaracaktır. Ülkesi ve şehri için çalışan, tüm sanayicilerimizi, işadamlarımızı ve çalışanlarını tebrik ediyorum. Büyük ve güçlü Türkiye olma yolunda, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 39303

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik