Karapınar Ziraat Odası’ndan çiftçiye kazandıracak proje

Karapınar Ziraat Odası'ndan çiftçiye kazandıracak proje

Karapınar Ziraat Odası’ndan çiftçiye kazandıracak proje

Karapınar Ziraat Odası’ndan çiftçiye kazandıracak proje
2021-08-17 16:34:45
İzlenme : 452

KOP TEYAP projeleri kapsamında Karapınar Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Karapınar Ziraat Odası Başkanlığı'nın "KOP Destekliyor, Organik Madde Artıyor" isimli projesi, KOPKalkınma Ajansı tarafından kabul edildi. Finansmanı KOP Kalkınma Ajansı tarafından karşılanan proje kapsamında bir adet 20 ton kapasiteli katı gübre serpme kamyonu, bir adet anıza doğrudan ekim mibzeri, iki adet malçlama sap parçalama makinesi alındı.

Projenin protokolü yapılarak, makineler Karapınar Ziraat Odası Başkanlığı'na devredildi. Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, "Katı gübre serpme kamyonu ile çiftçilerimiz gübrelerin hem nakliyesini hem de homojen şekilde dağıtımını bir arada yaparak, tarımsal toprağın organik maddesini yükseltip birim alandan verim artışı sağlayacak, hem de kimyasal gübre kullanımını azaltarak, yüksek gübre maliyetlerini azaltmış olacak.Bunun yanındabütün bu işleri kısa sürede yapacağı için zamandan tasarruf etmiş olacak" dedi.

Üner, "Proje kapsamında çiftçilerimizin hizmetine sunduğumuz anıza direkt ekim mibzeri sayesinde çiftçilerimiz toprak hazırlama masrafı yapmadantoprağın nemini koruyarak direkt olarak anıza hububat, yem bitkisi ekilişlerini yapabilecektir. Malçlama makineleri ile de hasat sonrası özellikle mısır, ayçiçeği saplarını parçalayarak toprağa karıştırılmak suretiyle toprağın verimliliği artırılacak, hem de anız yangınlarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Proje ile alınan makineler sayesinde yüksek miktarda bilinçsizce kullanılan kimyasal gübreler sebebiyle verimsizleşmeye başlayan ve dolayısıyla üreticilerimize yüksek maliyetlere neden olan kimyasal gübre kullanımını azaltarak doğal yollardan toprağın verimliliği artırmak, anız yangınları ile verimsizleşen topraklarımızın korunması amaçlanmaktadır. Çiftçilerimize hayırlı olsun" diye konuştu.

Üner, projelere destek veren KOP Kalkınma Ajansı Başkanlığı veKarapınar Tarım Orman İlçe Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

Mithat KORKUSUZ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 59675

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik