Kabine’den lokanta ve kafelere izin ile kısıtlama kararı çıktı

Kabine'den lokanta ve kafelere izin ile kısıtlama kararı çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda lokanta ve kafelerin yüzde 50 kapasite ile çalışabileceğini, cumartesi sokak kısıtlamasının yeniden uygulanacağını söyledi

Kabine’den lokanta ve kafelere izin ile kısıtlama kararı çıktı
2021-03-29 21:50:50
İzlenme : 1186

Cumhurbaşkanlığı kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaklaşık 3,5 saat süren toplantıda alınan kararları düzenlediği basın toplantısında açıklayan Erdoğan, kafe ve lokantaların yüzde 50 kapasite ile çalışabileceğini ifade ederek, 1 Mart'tan beri sadece pazar günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının cumartesi ve pazar günleri uygulanmaya devam edeceğini bildirdi. Artan vakalar sonrası koronavirüs tedbirlerinin ele alındığı kritik toplantının ardından ulusa sesleniş konuşması yapan Erdoğan, “Akşam 21.00 - 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. Kırmızı illerde sadece Pazar günü uygulanan sokak yasağı Cumartesi ve Pazar olarak sürecek. Lokanta ve kafeler, yüzde 50 kapasite ve belirlenen kriterlere göre çalışacak. Ramazan ayında ise ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Toplu iftar ve sahur gerçekleştirilmeyecek. Lokanta ve kafelere bazı katkılar sağlanacak” ifadelerini kullandı. Çok yüksek riskli illerin sayısının 58'e çıktığını dile getiren Erdoğan, alınan yeni kararları şöyle açıkladı: "Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması 21.00 -05.00 olarak devam edecek. Kırmızı illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Lokanta ve kafeler tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirli kurallara göre hizmet verecek. Ramazan ayında ise ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Sadece Ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafeler hizmetlerini paket servis ile sınırlandıracak. Ülke genelinde sahur ve toplu iftar düzenlenmeyecek. Kafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarınca normalleşme ve izin kapsamın sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek, 1500 TL nakdi yardım yapılacaktır." Salgından etkilenen tüm kesimleri yakından takip ettiklerini, desteklemek için şartları zorladıklarını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: "Kısıtlamadan bunalan milletimize nefes aldırmaya, sıkıntı yaşayan esnafımıza yol açmaya çalışıyoruz. Vaka, hasta ve vefat sayılarının artması, bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır. Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyona ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. Bu sayede ileri yaş gruplarının vaka, hasta ve yoğun bakım rakamları içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Avrupa'daki pek çok ülkeye göre tedbirleri akıllı bir şekilde uygulayan ülkeler arasındayız. Salgının tedbirleri konusunda herkesin polisi kendi vicdanı ve aklı olmak zorundadır. Bugün de Kabine toplantısında salgınla ilgili detaylı bir değerlendirme yaptık. Genel olarak her ne kadar vaka sayıları artsa da yatan hasta ve yoğun bakım hasta oranları aynı düzeyde yükselmiyor. Vefat sayılarının artması mevcut uygulamaları gözden geçirmemize mecbur bırakmaktadır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 88026

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR