İşte o fabrikanın süt verdiği markalar...

İşte o fabrikanın süt verdiği markalar...

Benefit Hayvancılık’ın Ak Gıda, Slava Süt, Berberoğlu Süt, Ayca Süt ve birkaç Konyalı mandıraya süt tedarik ettiği belirtildi.

İşte o fabrikanın süt verdiği markalar...
2020-11-07 14:35:18
İzlenme : 1849

Bu tedarikçilerin ürettiği süt ve süt ürünleri İçim, Dost, Pervin, Laktika, Ayca, Berberoğlu ve Osmanlı markalarıyla satılıyor.

Cumhuriyetten Gamze Balın haberine göre,Konya'daki birsüttoplama merkezinde, çalışanlardan birinin süt tankerinin içerisinde banyo yaptığı görüntülerin sosyal medyada paylaşması gündem olmuştu. Bu olayın ardından şok bir gerçek ortaya çıktı. Fabrikanın, Benefit HayvancılıkınAk Gıda,Slava Süt,BerberoğluSüt,AycaSüt ve birkaç Konyalı mandıraya süt tedarik ettiği belirtildi.

FİRMADAN AÇIKLAMA GELDİ

Konya süt piyasasından edinilen bilgiler sonrası ulaşılanAk Gıda, Yaşanan olayla gündeme gelen süt toplama merkezinden süt alımımız bulunmamaktadır. Konyadaki süt tedariğimizi, bölgedeki diğer üretici birlikleri ve çiftliklerden doğrudan alım yaparak sağlıyoruz açıklamasını yaptı.

NET BİLGİ VERİLMEDİ

Konya Ticaret Odası aracılığıyla ulaşabilen Ayca Sütün bir yetkilisi ise Benefitten hammadde tedarik etmediklerini, yalnızca geçmiş aylarda nakliye hizmeti aldıklarını aktardı. Hem ilgili ticaret ve sanayi odaları hem internet siteleri aracılığıyla ulaşılmaya çalışılan Slava Süt ve Berberoğlu Süt ise telefonlara yanıt vermedi.

2019'DA 100 BİN TL SERMAYE İLE KURULDU

Benefit, Konya ve çevresinde günlük 80 ton süt toplayan bir süt tüccarı. Ortaklarından Ali Osman Taşkının yüzde 75, Ramazan Topakın yüzde 25 hissesinin bulunduğu firma, 2019da 100 bin TL sermaye ile kuruldu. Konya Karatayda faaliyet gösteriyor. Bu firmadan süt tedarik ettiği belirtilen söz konusu markaların ortak özelliği de ya merkezlerinin ya üretim tesislerinden birinin Konyada ya da Konya civarında bulunması.

VATANDAŞ TARAFINDAN SIK KULLANILAN MARKALAR

Örneğin, ülke genelinde çiğ süt tedarik bölgelerine yakın konumlandırdığı 5 üretim tesisinden birisi Karamanda bulunanAk Gıda, İçim marka süt ürünlerini,Dostmarka bazı süt ve yoğurt ürünlerini ve yinePervinmarka tereyağını üretiyor.Yıldız Holding ile BİMin ortak kuruluşu olan Ak Gıda, 2015te Fransız süt devi Lactalise satılmıştı. Ak Gıda bugün, günlük 5 bin ton süt işleme kapasitesine sahip en büyük üreticilerden biri.

Ukrayna merkezli Terra Food Groupun Karamanda kurduğu Slava Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası iseLaktikamarka peynirleriyle biliniyor. 2015te süttozu üretimi ile faaliyete başlayan, 2016nın ilk çeyreğinde faaliyete geçen ikinci etap yatırımla birlikte toplam yatırım tutarı 4 milyon dolar olan Slava tesisi, günde 1000 ton çiğ süt işleme kapasitesine sahip.

PASTÖRİZE İŞLEMİ DE YETERSİZ KALABİLİR

Benefitteki skandal görüntüler sonrası gıda sağlığı ve yetersiz denetimler bir kez daha gündeme geldi. Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Yaşar Üzümcü,Süt toplama kazanlarına boşaltılan sütler daha sonra pastörize edilince hastalık yapıcı bakteriler yok edilir. Ancak sütün içindeki kirlilik (toz, toprak, kıl gibi) pastörize işlemiyle gidilmez dedi. Böyle bir olayda tedarikçi firmaların suçu yok diyen Üzümcü, 10 kişiden fazla kişinin çalıştığı yerlerde gıda mühendisi çalıştırılma zorunluluğu var. Küçük işletmelerde ise sorumluluk tamamen firma sahibine ait. Firmanın küçüklüğüne büyüklüğüne bakılmaksızın gıda mühendisi çalıştırılmalı. Süt firmaları özel kategoriye alınıp sık denetlenmelidiye konuştu

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 63537

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik