Hasan Angı: “Bu gemi su almadan fırtınayı atlatacak”

Hasan Angı: “Bu gemi su almadan fırtınayı atlatacak”

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi

Hasan Angı: “Bu gemi su almadan fırtınayı atlatacak”
2020-04-13 16:11:29
İzlenme : 970

Başkan Angı, Bu gemi hepimizin içerisinde bulunduğu bir gemi, bu gemi su almadan fırtınayı atlatacak ded

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, video konferans aracılığıyla yerel ve ulusal basın kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gündeme dair açıklamalarda bulunan İl Başkanı Angı; Tüm dünya büyük bir mücadelenin içerisinde, tabi Türkiyede önceden alınan önlemlerle bu sürece en hazırlıklı giren ülkelerden biri olarak bu dönemi yaşıyoruz. Yalnız bu durumlardan bile rahatsız olan kesim var. Bu bizleri çok üzüyor. Bu gemi hepimizin içerisinde bulunduğu bir gemi, bu gemi su almadan fırtınayı atlatacak inşallah. Türkiyede ilk günden itibaren sokağa çıkma yasağını isteyen bir kesim var. Bu hem ekonomiye zarar verirdi hem de sosyolojik anlamda sorunlara neden olurdu. Milletin sağa sola akın edeceği bir hafta sonu olabileceği ihtimalini göz önüne alarak sokağa çıkma yasağı kararı aldılar. Bu hafta bir tecrübe olabilir. Önümüzdeki hafta sonu sokağa çıkma yasağı olabilir mi? Belki olabilir. Evimizde gerekli ihtiyaçlarımızı hazırlayalım. Suyumuzu, ekmeğimizi hazır edelim dedi.

SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE GELİŞMELERİ YÖNETEBİLİYORUZ

Yeni dönemin geçmişe göre en büyük farklarından biri de Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi olduğu belirten Hasan Angı; Yaklaşık iki yıllık bir süreçte yapılan yatırımlarla bu durumu örnekleriyle görüyoruz. Bu tür kriz dönemlerinde de geçtiğimiz aylarda yaşadığımız deprem, çığ felaketi gibi durumlarda ve bu virüse karşı yapılan mücadelede de gördük ki gece gündüz hükümetin başında olan Sayın Cumhurbaşkanımız ve tüm bakanlarımızla birlikte ani kararlar alabilmekteler, süratli bir şekilde gelişmeleri yönetebiliyorlar ve her an sahadalar. Bu önemli bir durumdur. Aksi takdirde prosedüre boğulmuş birçok yapılması gerekenlerin gecikmesinin getirdiği zorlukları geçmişte yaşadık. Bir taraftan Sağlık Bakanımızın Bilim Kurulu ile yaptığı önemli çalışmalarla tüm sağlık çalışlarıyla cephenin en önündeler. Bir taraftan İçişleri Bakanımız güvenlik güçleriyle süreci yönettikleri gibi aynı zamanda da terörle mücadele de kararlılıkla sürdürülüyor. Diğer taraftan diğer bakanlarımız süreci çok iyi yönetip kararlar alıyorlar. Geçmişte birçok çalışmalar mevzuata takılırken şuanda bir günde çözülebilir hale geliyor. Yerelde de valiliklerimizin başkanlığındaki kurullar, yerel yönetimlerimiz başta olmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışa Fonunun ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasındaki vefa sosyal destek gruplarının çok büyük bir hizmeti ortaya koyuyorlar. Bir dayanışma içerisindeyiz. Zor günler olduğu zaman bir araya gelebilen, imkânı olanların ihtiyacı olanlara her türlü desteği verme noktasındaki çabalar devletimizin öncülüğünde güvenilir bir şekilde bu çalışmaların yürütülmesi de önemli bir adımdı. Şu ana kadar Türkiye bu süreci iyi yönetme gayreti içerinde ve dünyada bu süreci en iyi yöneten ülkelerdendir.

DURUMLARDAN RAHATSIZ OLAN KESİMLER VAR

Başkan Angı, Yalnız bundan bile rahatsız olan kesim var. Bu bizleri çok üzüyor. Bu gemi hepimizin içerisinde bulunduğu bir gemi, bu gemi su almadan fırtınayı atlatacak inşallah. Ama görüyoruz ki bu milli birlik ve dayanışma ruhu problemlerin çözümündeki hızlı hareketle hep birileri tarafından farklı değerlendirilmesi de bizleri üzüyor. Bu ülkede bu tür olaylara artık prim vermeden önümüze bakmak zorundayız ifadelerini kullandı.

İZOLASYONU ÖNCELİKLİ TUTAN BİR SÜRECİ YÖNETMEMİZ GEREKİYOR

Konya olarak bu vakanın başladığı ilk günden itibaren şehrimiz hamdolsun çok büyük bir sıkıntı yaşanmadığını söyleyen Angı, Umreden gelen vatandaşlarımızın konakladığı illerden biri olmamız hasebiyle de vaka sayısındaki artış ve sürecin devamındaki çalışmalarla sayı çok endişe verici değildir. Yine de şehir hayatını yavaşlatmaz zorundayız, olabildiğince hareketliliği azalttığımız ve sosyal mesafeyi koruyan, izolasyonu çok öncelikli tutan bir süreci yönetmemiz gerekiyor dedi.

KONYANIN YENİ BİR HASTANEYE İHTİYACI YOK

Yeni bir hastaneye Konyanın ihtiyacının olmadığını ve bazı ilçelere İstanbul ve İzmirden gelen insanlardan virüs bulaştığını söyleyen Angı, sözlerine şu şekilde devam etti: Şehir merkezindeki hastanelerde insanlarımız tedavi ediliyor. Bunlardan pozitif olanlar, şüpheliler var. Sosyal medyada paylaşılan rakamlara kimse inanmasın. Konya adına çok kaygı duyacağımız rakamlarımız yok. İnsanlarımızın şu ana kadarki tedbirlere riayet etmesini istiyoruz. Yeni hastanelere ihtiyacımız yok. Şehir Hastanemizin ilk etabı bitmek üzere. Şu an Konyanın yeni bir hastaneye ihtiyacı yok. Vakaların birçoğu yurtdışı kaynaklı oldu. Yurtdışı bağlantısı bu noktada en öncelikli hal göründü. Şehirlerarası ulaşım minimize edildi. Şehir içinde bile ilçeden ilçeye gidiş bir sebebe bağlı olması gerekiyor. Keyfi olarak kimse şehir dışına çıkmamalıdır.

EVİMİZDE GEREKLİ İHTİYAÇLARIMIZI HAZIRLAYALIM

Sokağa çıkma yasağının önümüzdeki hafta sonu içinde belki geçerli olabileceğini ifade eden Başkan Angı, Cumhurbaşkanlığımızın gerçekleştirdiği kampanyayı destek veriyoruz. Belediyeler şu anda her hangi bir yardım kampanyası yapamıyor. Belediyelerimiz kendi bütçelerine göre bir takım sosyal destekleri yapıyorlar. İnsani bir dönem yaşıyoruz. Türkiyede ilk günden itibaren sokağa çıkma yasağını isteyen bir kesim var. Bu hem ekonomiye zarar verirdi hem de sosyolojik anlamda sorunlara neden olurdu. Milletin sağa sola akın edeceği bir hafta sonu olabileceği ihtimalini göz önüne alarak sokağa çıkma yasağı kararı aldılar. Burada biraz kabahat de basının. Bu topyekun bir mücadele. 83 milyonun sağlığı adına hassasiyetle çalışan insanlarımız var. Bu hafta bir tecrübe olabilir. Önümüzdeki hafta sonu sokağa çıkma yasağı olabilir mi? Belki olabilir. Evimizde gerekli ihtiyaçlarımızı hazırlayalım. Suyumuzu, ekmeğimizi hazır edelim. 2 gün sokağa çıkılmayacak denilince büyük bir panik bir havası oluştu. O manzaralar hepimizi üzdü. Bir siyasetçi olarak beni çok üzdü. OHAL ilan edilir mi? Bunun için konuşmak için çok erken. Sürecin hukuki tarafını ilgililer tartışmalı.

CUMA GÜNÜ YAŞANAN HADİSELER BİZİ DERİNDEN ÜZDÜ

Sokağa çıkma yasağı kararının alındığı günkü yaşanan hadiselerin kendilerini derinden üzdüğünü dile getiren Başkan Angı sözlerine şu şekilde devam etti; Cuma akşamı alınan sokağa çıkma yasağı da bunun bir parçasıydı ancak yaşanan hadiseler bizleri derinden üzdü. Hâlbuki panikleyecek bir durum yoktu, yapılan çalışmalarla bir sıkıntı çekmeden hafta sonu evinde olan vatandaşlarımıza hizmet edilecekti ve öyle de oldu. Alınan tedbirlerin amacı vatandaşlarımızın hayatına bir olumsuzluk getirmeden süreci atlamaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 58208

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik