​EREĞLİ OVASI YANIYOR

ÇİFTÇİNİN ÜRÜNÜ TARLADA YANIYOR, SULAMA SAHASI DIŞINDAKİLER ÜRÜNLERİNİ SULUYOR -GÖNÜLAL: “EREĞLİ OVASINA YAZIK EDİLİYOR”


​EREĞLİ OVASI YANIYOR

Ereğli ilçesine bağlı Acıkuyu Mahallesinde çiftçiler isyanda. Ekili ürünlerinin susuzluktan yandığını belirten çiftçiler, tarlalarının sulama sahası içerisinde yer almasına rağmen su alamadıklarını, sulama sahası dışında olan tarlalara su verildiğini iddia ettiler. Çiftçilerin sulama feryatlarına ise, CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal kulak verdi.

Acıkuyu Mahallesi sakinleri, Sağ Sahil Sulama Birliği idaresindeki sulama kanallarından su alamadıklarını, kendi hakları olan suyun, sulama sahası dışındaki üreticilere verildiğini söylediler ve ürünlerinin tarlada yanmasından isyan ettiler. Kendi tarlalarının sulama sahası içerisinde olduğunu ancak su verilmediğini, dışarıdan gelen yabancı bir çiftçinin, sulama sahası dışında kalan yüzlerce dekarlık arazisine ise sürekli su verildiğini söylediler. Tarlalarında ekili mısır ve ayçiçeklerinin susuzluktan yandığını ifade eden üreticiler, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemezin geçtiğimiz gün kendilerini ziyaret ettiğini ancak sulama sorununa kulak tıkadığını da söyleyen Acıkuyulu üreticiler, aynı sorundan dolayı geçen yıl da sorun yaşadıklarını ancak sorunlarıyla ilgilenen olmadığını, yerel seçim döneminde de sadece söz verip gitmekle yetinildiğini, ancak vaatlerin yerine getirilmediğini de sözlerine eklediler.
Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, dün kiraz üreticisi bugün yeşil mahsul üreticisi. Çiftçinin sorunları bitmiyor. Ülke olarak içerisinden geçtiğimiz zor süreçte üreticinin daha çok desteklenmesi gerekirken, üretici üzerinde kara bulutlar dolaştırılıyor. Çiftçi üretmekten vazgeçiyor. Ereğli ovası üretime kapanma aşamasına geldi. Yetkililerin bu duruma kulak tıkamaları değil, çözüm üretmeleri gerekiyor. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı Ereğlide üretimi bitirmek deme, Ereğliyi bitirmek demektir dedi.VEYSEL GÖNÜLAL CHP İLÇE BAŞKANI