Veteriner hekimi Mustafa Kaçar, sorun çözümsüz değil

Veteriner hekimi Mustafa Kaçar, sorun çözümsüz değil

VETERİNER HEKİMİ MUSTAFA KAÇAR: TEHLİKELİ KÖPEK IRKLARINA KARŞI ÖNLEM ALINMALI

Veteriner hekimi Mustafa Kaçar, sorun çözümsüz değil
2022-01-13 14:58:59

Sokakta yaşayan hayvanlar ve saldırgan olduğu düşünülen köpek ırkları hakkında açıklamalarda bulunan Veteriner Mustafa Kaçar, Yapılması gereken kısır olmayanların alınıp kısırlaştırılması ve sonrasında ise yine alındığı yere bırakılmasıdır. Yerel yönetimlerin, hızlı bir şekilde sorumluluklarını yerine getirmeleri önemli görünüyor dedi

Sokak hayvanlarının toplanarak barınakta yaşamak zorunda bırakılmasının mümkün olmadığını söyleyen Veteriner Hekimi Mustafa Kaçar, yapılması gerekenin kısırlaştırma operasyonu olduğunu belirtti. Sokakta yaşayan hayvanlar ve saldırgan olduğu düşünülen köpek ırklarının birbirinden farklı olduğunu vurgulayan Kaçar, Öncelikle iki farklı kavramın birbirine karıştığı çok açık. Sokakta yaşayan hayvanların toplanarak bir barınakta yaşamak zorunda bırakılmaları mümkün değil. Yapılması gereken kısır olmayanların alınıp kısırlaştırılması ve sonrasında ise yine alındığı yere bırakılması yönünde. Ancak kendi yaşamını devam ettiremeyecek şekilde güçten düşenlerin ve saldırgan olanların yerel yönetimler tarafından rehabilite edilmeleri mümkün. Sokak hayvanlarının sayılarının kısırlaştırma yapılarak kontrol altında tutulması amaçlanırken sorumluluğunu yerine getirmeyen yerel yönetimlere karşı yaptırım yapma noktasındaki eksikliği sebebi ve özellikle hala sahipli hayvanların sokağa terkinin engellenemiyor olması sebebi ile sokakta yaşayan canların sayısında hızlı bir şekilde artış olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor şeklinde konuştu.
Saldırgan olduğu düşünülen köpek ırklarına sahip olanların, bir an önce gerekli koşulları yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Kaçar, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
Sahipli hayvanların kimliklendirilmesi ve kısırlaştırma merkezleri olmayan yerel yönetimlerin hızlı bir şekilde sorumluluklarını yerine getirmeleri önemli görünüyor. Sokak hayvanları ile karıştırılan diğer konu ise saldırgan köpek ırkları ile ilgili oluyor. Pitbull başta olmak üzere saldırgan olarak tanımlanan köpek ırklarının kısırlaştırmayla birlikte kimliklendirme yapılması gerekiyor. Başta ağızlık takılması olmak üzere önlemler alındıktan sonra halka açık alanlarda gezdirilmesi gerekiyor. Ülkenin değişik bölgelerinde yaşanan olaylar bir kere daha gösterdi ki gerektiği şekilde önlem alınmazsa bunun faturası ağır olabiliyor. Bundan dolayı masum insanlara ve yeterli önlem almayan sahipleri yüzünden yine masum canlara zarar gelmemesi için başta ağızlık olmak üzere bir an evvel gerekli koşulların sağlanması gerekiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 71237

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Nuri Serinkaya, Çiftlik TV’de
Nuri Serinkaya, Çiftlik TV’de
Bircan Kerem: Fatma Girik’in Yeri Doldurulamaz
Bircan Kerem: Fatma Girik’in Yeri Doldurulamaz