GELECEK PARTİSİ KONYA’DA 1071 ÇINAR AĞACI FİDANI DİKECEK

GELECEK PARTİSİ KONYA’DA 1071 ÇINAR AĞACI FİDANI DİKECEK

Gelecek Partisi Selçuklu İlçe Başkanı Osman Başaran, Selçuklu İlçe Teşkilatı olarak 1071 adet Çınar Ağacı Fidanı dikeceklerini söyledi.

GELECEK PARTİSİ KONYA’DA 1071 ÇINAR AĞACI FİDANI DİKECEK
2020-09-21 14:53:57
İzlenme : 431

Çınar ağacının sağlığımız, tabiat, tarihimiz ve geleceğimiz için çok değerli olmasına rağmen son yıllarda başta Yalova, Antalya, Edirne, Mersin, Sakarya, Isparta gibi iller olmak üzere pek çok yerde çeşitli bahanelerle kesildiğini belirten Gelecek Partisi Selçuklu İlçe Başkanı Osman Başaran Kesilen ağaçlar arasında asırlık olanlar, bizzat Gazi M. Kemal Atatürkün talimatı ile dikilmiş olanlar da var dedi. Çınar ağacına verilen değerin bir göstergesi olarak dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2016 yılını Çınar Yılı ilan ettiğini hatırlatan Başaran şöyle konuştu:2016 yılında ülkenin dört bir yanında 200 binin üzerinde çınar ağacı fidanı dikimi için seferberlik başlatılmıştı. O zaman binlerce çınar fidanı karayollarının kenarına dikilmişti.Dört yıl önce çınar ağacı dikmek için seferberlik başlatan hükümet şimdi asırlık çınar ağaçlarını kesiyor ve kesenlere müdahale etmiyor maalesef

Kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikinizHadis-i Şerifini hatırlatan Gelecek Partisi Selçuklu İlçe Başkanı Osman Başaran, Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlunun talimatı ile onların kestiğinden daha fazlasını dikmeye karar verdik. Bu vesile ile Gelecek Partisi Selçuklu İlçe Teşkilatı olarak Ardıçlı mahallemizde belirlediğimiz bir alana en az 1071 tane çınar ve sedir fidanı dikme etkinliği gerçekleştireceğiz. Ekim ayı içerisinde gerçekleşecek etkinliğimize tüm hemşehrilerimiz davetlidir. Vatandaşlarımızın özellikle çocukları ile birlikte gelmesini temenni ediyoruz dedi.

Uzun yıllar yaşaması ve heybetli, güçlü duruşuyla birçok edebi esere konu olan çınar ağacının, mitolojide de önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Gelecek Partisi Selçuklu İlçe Başkanı Osman Başaran sözlerini şöyle tamamladı: Yaprağı ile aşk ve sevgi ifade edençınarağacı güç, uzun ömürlülük ve dayanıklılığı çağrıştırır. Yüce anlamına gelen çınar, sonsuzluğu ifade eder. Bu nedenledir ki uzun yaşayan büyüklere 'çınar gibi' benzetmesi yapılır.

Osmanlı döneminde de rastlanan çınar ağacı beyitlere konu olmuştur. Güç, kuvvet konusunda da çınar ağacı örneği kullanılır, "baba çınar ağacı gibidir meyvesi olmasa da gölgesi yeter." Sevginin bir ifadesi olarak da çınar benzetmesi yapılır. Çınar yaprağı ile aşk, sevgi ifade edilir. Toros Yörüklerinin 'Kavak' olarak adlandırdığı çınar, bilimsel adı Platanus orientalis olup Platanaceae familyasındandır. Aynı zamandaOsmanlı Devleti'nin de sembolüdür. Bu ağaç hızlı büyür, görkemli bir ağaçtır. Uzun ömürlüdür.

Çınarın yaprakları beş parmağı da açılmış bir ele benzer. Bu nedenle şeyh gibi el veren, âşık gibi sevdiğine el açan, pir gibi düşünen, yanan, ata, pir, şeyh, ilve töre büyüğü gibi benzetmeler yapılır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 84710

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik