Filorinalı: Borç deryasında yüzen çiftciler günü kutluyoruz

Filorinalı: Borç deryasında yüzen çiftciler günü kutluyoruz

CHP YDK Üyesi Gülsüm Filorinalı: Türk köylüsü üreticisi borç batağında iken biz conilere Avrupalılara milyar dolarlar ödüyoruz ithal edilmedik ne kaldı At eti Eşek Eti Saman ithal eden bir ülke haline geldik.

Filorinalı: Borç deryasında yüzen çiftciler günü kutluyoruz
2020-05-14 01:08:13
İzlenme : 773

Köylü milletin efendisidir diyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkün, önemini 95 yıl önce çizdiğiçiftçive üreticilerimizin bugünün Türkiyesinde içinde bulunduğu durum herkesim malumudur.

Borç batağında yüzen, Deden Babadan kalan toprağını yok pahasına satmak zorunda kalan traktörüne haciz gelen, toprağını ekip biçemeyen ve ürettiği ile geçimini sağlayamayan tablo içindeki çiftçilerimiz için bugün Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor.

Buna nasıl kutlama denilecek bilemiyoruz.

Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle neredeyse bitme noktasına gelen, en kolay yetiştirilen tarımsal ürünleri bile ithal eden, Kendi üreticisini ve çiftçisini üvey evlat olarak gören bir siyasi zihniyetin ortaya koyduğu yanlış politikaların bedelini bugün önce çiftçilerimiz sonra da bütün bir halk olarak hepimiz ödemekteyiz.

Traktörüne mazot dahi alamayan çiftçilerin yüzüne bakarak alay edercesine tarımda çağ atladık diyen bu siyasi zihniyetin politikaları sonucunda tarımda üretici fiyat endeksinin (ÜFE) %30 arttığı daha geçtiğimiz gün açıklandı.

Yani bir çiftçi 100 liraya ürettiği bir ürünü bu zihniyet yüzünden artık 130 liraya üretir duruma gelmiş.
Tarım ve Orman Bakanlığının verilerine göre Çiftçilerin kullandığı %21 A.S. (Amonyum sülfat) yüzde 43
ÜRE gübrenin ton fiyatı yüzde 44
DAP gübrenin fiyatı yüzde 55
20.20.0 gübrenin ton fiyatı yüzde 45 artmış durumda.
Et ve Süt Kurumunun verilerine göre besi yeminin fiyatı yüzde 31 artarken, süt yemindeki fiyat artışı yüzde 41i aşıyor.
Yemlik buğday fiyatı yüzde 26 artarken, mısırın fiyatı yüzde 24,8 arttı.
Buğdaydan mısıra domatesten zeytine kadar farklı meyve, sebze ve hububat ürünlerinde kullanılan farklı zirai ilaçların son 1 yıldaki fiyatları yüzde 45 ila yüzde 95 arasında arttı.

Tüm bunlara rağmen baştaEskişehirBüyükşehir Ankara,Mersin,Antalya,Adana,İstanbul,Aydın,Burdur. Kırşehir ve diğer il ilçe Belediye Başkanlarımız ortaya koydukları kırsal kalkınma ve destekleme projeleri tüm hızıyla sürüyor.

Filorinalı. bütün engellemelere rağmen halkımızın üreticilerimizin yanlarında onlar ile omuz omuza ülkemizin geleceği için yılmadan korkmadan çalışıyoruz
Çiftçisi ve üreticisi mutlu olmayan bir toplumun ileriye gitmesi, çiftçisi ve üreticisi büyüyemeyen bir ülkenin de büyümesi mümkün değildir.

Tarımsal ürünlerde bile dışa bağımlı hale gelen ülkemizde bu siyasi zihniyetin politikalarının düzelmesi ile çiftçilerimizin hak ettiği üretim koşullarına ulaşacağına inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm çiftçilerimizin gününü kutluyor, her türlü zorluğa rağmen bol verimli gelecek diliyorum.

Filorinalı: Borç deryasında yüzen çiftciler günü kutluyoruz
Filorinalı: Borç deryasında yüzen çiftciler günü kutluyoruz

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 14113

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik