EREĞLİ’YE KARDEŞ İLÇE GELDİ

EREĞLİ'YE KARDEŞ İLÇE GELDİ

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Ereğli Belediyesi ve Başkurtistan Cumhuriyeti(Rusya Federasyonu) Belebey İlçe Belediyesi arasında kardeş şehir protokolünü imzaladı.

EREĞLİ’YE KARDEŞ İLÇE GELDİ
2020-06-30 16:25:20
İzlenme : 1086

İMZALANAN EN KAPSAMLI KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ

Başkurtistan Cumhuriyeti(Rusya Federasyonu) Belebey İlçe Belediyesi ve Ereğli Belediyesi arasındaki protokol işbirliğini pekiştirme ve geliştirme adına karşılıklı istekler göz önünde bulundurularak imzalandı. Protokole göre iki belediye arasında ticari-ekonomik, bilimsel-teknik, sosyal ve kültürel alanda Uluslararası ve dış ekonomik ilişkiler gerçekleştirilecek. Bu kapsamıyla kardeş şehir protokolü bu güne kadar Ereğli Belediyesinin imzalamış olduğu en kapsamlı kardeş şehir protokolü olarak da dikkat çekti.

HUKUKİ, SİYASİ VARLIĞIMIZ İKTİSADİ VARLIĞIMIZLA ANCAK MÜMKÜN OLUR

İki şehir arasında düzenlenen protokolün imza töreninde kısa bir konuşma yapan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu: Hatırlanacağı üzere 8-10 ay önce Rusya Federasyonunun Başkurtistan Özerk Cumhuriyetine bağlı Belebey şehri ile ilgili kardeş şehir protokolü yapılması ve kardeşlik ilişkisinin geliştirilmesi bakımından bir meclis kararımız vardı. Bu karar çerçevesinde gerekli izinler alındı, fikir teatileri yapıldı. Atacağımız imzadan sonra da kardeş şehir olacağız. Kardeş şehir olmamıza vesile olan KONSİADımızın değerli Genel Başkanı Kemal Çelik Bey, değerli işadamımız Saim Çelikhan Bey ve tabi Kanşaubiy Mizievi başrollere koymamız lazım. Mizievin de vesile olmasıyla şükürler olsun kardeş şehir ilişkisini tesis ettiriyoruz. Şimdi imzaları atıyoruz inşallah Ağustos gibi bu COVİD-19 süreci hafifledikten sonra karşılıklı ziyaretlerle hem kültürel hem de sosyal ilişkilerimizi geliştireceğiz. Ancak tüm bunları yaparken İzmir İktisat Kongresinde aziz Atatürkün dediği gibi hukuki, siyasi varlığımız iktisadi varlığımızla ancak mümkün olur. İktisadi anlamda da işbirliğimizi pekiştirmek suretiyle ki zaten akrabayız, zaten bir soy birliğimiz var biz Rusya Cumhuriyetine de Başkurtistan Özerk Cumhuriyetine de saygılıyız. Bu anlamda bir ayrılıkçı tavrımız, duruşumuz falan da yok. Nihayetinde akrabayız bunu yok sayacak, bir kenara atacak halimiz yok. Dolayısıyla inşallah ben her iki şehir için, Başkurtlar için hatta orada yaşayan Tatarlar, Çuvaşlar için kısacası hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Atılan imzaların ardından Başkan Oprukçunun hediye takdimi ile tören sona erdi.

EREĞLİ’YE KARDEŞ İLÇE GELDİ
EREĞLİ’YE KARDEŞ İLÇE GELDİ
EREĞLİ’YE KARDEŞ İLÇE GELDİ
EREĞLİ’YE KARDEŞ İLÇE GELDİ
EREĞLİ’YE KARDEŞ İLÇE GELDİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 66592

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik