EREĞLİ’NİN 1977-78 YILI SİYASİ DURUMU

EREĞLİ’NİN 1977-78 YILI SİYASİ DURUMU

YAZI-YORUM, YAZACAĞIM BİLDİKLERİMİ-YİRMİBİR

EREĞLİ’NİN 1977-78 YILI SİYASİ DURUMU

Dr. Yusuf KILINÇ

2021-05-31 10:26:10
İzlenme : 554

77' Türkiye Geneli 16. Dönem Milletvekili Genel sonuçları aşağıdaki gibi sonuçlandı. CHP 213,
AP 189, MSP 24, MHP 16 milletvekili çıkardı.
Süleyman Demirel başkanlğında 2.Milliyetçi Cephe hükümeti kuruldu.
Seçim 5 Haziran 1977 de yapılmıştı.Cumhurbaşkanı 1973 'den beri Fahri Korutürk 'tü. Meclisteki milletvekili sayısı toplamda 450, hükümeti kurmak için salt çoğunluk 226 olmalıydı. Tamda seçimden sonra Ecevit 2. Hükümetini kurmak için görevlendirilecek ama 226 yı bulamayacak, bir aylık süre sonunda görevi bırakacaktı.
Süleyman Demirel azınlık hükümetini 2.MC yi kurdu. MHP dışardan, MSP kerhen destek verdi.

Ben genel seçimlerde yirmi yaşında idim. Ankara'da yurtta kalıyordum. Oyumu Aktaş Mahallesi Atilla İlkokulunda kullandım. Aynı zamanda seçimde parti müşaidi idim. Şaban Yıldırım yanımda idi. Ondan zaman zaman bahsedeceğim. MHP nin seçimden önce 3 olan Milletvekili sayısı 16 ya yükseldi. O dönemde gecesini gündüzüne katan binlerce genç uyumadan, yatmadan, aç susuz tüm ülkede emeklerinin karşılığını almışlardı.

75 li, 76 lı yıllardaki MC hükümetinde yer alan MHP kadroları ve hükümet destekleri ile ,hükümetin politikalarının sağladığı imkanlar , genç ülkücü kadroların yetiştimesine gelişmesine , bununda karşılığınıda seçimlerde gördüler.
Ereğlide MHP, Ülkü Ocakları, Misk, Ülkü Bir, Ülkücü köylüler çok organize çalışmış olmalılar.
MHP İlçe başkanı Mühendis Halil Şakir Taşcıoğlu bir minibüs üstünde ses sistemi kurdurmuş, köy köy dolaşıyor CHP, MSP ve hatta AP ye bindiriyor, halkı ikna ediyordu.

Taşcıoğlunun yokuş yılgını at hikayesini bilmeyen yoktur. Oradan buradan anlatır AP, Demirel komünist yılgını der, onlara oy vermeyin bize verin diye gür sesi ile insanlardan oy isterdi. Seviliyordu başkan herkes tarafından.

Ülkede Yerel Seçimler 11Aralık 1977 tarihinde
yapıldı.Ereğli Belediye başkanlığını CHP 'den Kenan Akpınar kazandı. Tabi ki ülke genelinde sol bir yükseliş vardı. CHP birinci parti olmuştu.
Ama hükümet olamadı. Ta ki 5 Ocak 1978 de 3.ecevit hükümeti kurulana kadar. Bu hükümette Ereğlili Demokratik Parti milletvekili Faruk Sükan başbakan yardımcısı olarak bulundu.

77 'yerel seçimleri öncesinde ve sonrasında Ereğli sol hareketlenmenin, çoğalmanın, kavganın, sokağa hakim olmanın, örgütlenmenin uç noktalarını elde etmişti. 74' deki 1.Ecevit hükümeti in sağladığı imkanlar, af ile salıverilmeler, devlette kadrolaşma solun il il, ilçe ilçe, köy ve mahalle mahalle hakimiyetine
imkan sağladı.

TÖS, TÖBDER, İGD, HALKIN KURTULUŞU, AYDINLIK, TİP, TBP, TKP HALKIN YOLU ve daha bir çok legal ve illegal örgütler çeşitli sol fraksiyonlar türemiş, hamal der diye birde sebze halinde hamalların derneği kurulmuştu.

Anlaşılacağı üzere 77 genel seçimlerinde etkili olan sağ teşkilatlar ve sol örgütlenmeler, yerel seçimlerde de etkili olmuşlardı. Bu sebeble ve diğer yerel etmenlerden dolayı Kenan AKPINAR
Ereğlide Belediye Başkanı seçildi.

Kenan Akpınar 1946 doğumlu, Yıldız Mimarlık terk, futbolu iyi oynayan 68 kuşağının sol fraksiyonlarından birine mensup , iyi yetişmiş bir devrimci. Kara Kenan, Mısırlıların Kenan, Bekdik Kenan, Solcu Kenan, cop cop Kenan vb. sıfatları üzerinde taşıyan başkan.

Esmerdi soyu, mısırlı derdi köyü, bektikti kavmi,
solun ucunda halklara özgürlüğü savunur devrimci solcuydu, top oynar gol atar her attığı golden sonra cop cop atacaksın böyle derdi, halkı ona bu sıfatları yakıştırırdı.Ünvanlarının dayandığı esaslar bunlardı.

ESO Ereğli belediyesi bünyesindeki iktisadi kuruluş. Elektrik, Su, Otobüs işletmeciliği. Şişeleme fabrikası, AKSU suyunu şişeledi, yurda pazarladı. Uzun zaman aldı ama, demiryolu alt geçidini açtı.Hastane şehir merkezinde idi, hastaneye ulaşılacak yolu demiryolu kesiyor, kazalara, kan ve can kaybına sebeb oluyordu.Kenan Akpınar Alt Geçidi çok can kurtardı.

Bu gün üzerinde boy boy binaların yükseldiği,
Anıt caddesi, Hastane yolu, sanayi yolunu açtı, planladı. Duvarlara yazılar yazılmaya başlandı, halklara özgürlük diye sloganlar atıldı. Örgütlerine destek verdi.

Ereğlide şehir içme suyunu, elektrik dağıtımını, halk otobüslerini sevk ve idare etti, ettirdi.
Sokaklar, mahalleler hareketli, okullar karışıktı.
Kurtarılmış bölgeler oluşmuş, köylülere politika bulaşmış, kardeş kardeşi bıçaklar olmuştu. Çarşı merkezinde esnaf baskını, liselerde kantin işgalleri, okullarda okuma özgürlüğü tehdit altında idi.

Merkezi hükümetinde işi zorlaştı. Ecevit hükümeti her geçen gün zorlanıyor, anarşi almış başını gidiyordu. 1.MC ve 2.MC hükümetlerinin tarımsal üretimde, hayvancılıkta ve
piyasa ekonomisinde başarılı olduğunu unutmamak gerekir. Mazot, gübre, kredi, tahılın para etmesi, çiftçinin traktöre kavuşması, sulu tarıma geçmesi, elinin para görmesi, Demirel hükümetlerinin olumlu yönleri politik başarısı idi, halk bunu unutmamıştı.

Artık sana yağı, vita yağı, sabah yağı bulunamıyor. Tüp gaz yok satıyor. Vatandaş kapı kapı, petrol petrol mazot aramaya başladı.
Para var, mal yoktu. Sihirli eller mi müdahele etti, hükümet mi bu işi beceremedi. Sinirler iyice geriliyor, siyah beyaz tv de her gün ölüm haberleri veriyordu.

Solun marksist leninist manifestosunu benimsemiş Ecevitin, sol muhalifleride boş durmuyor maocu, enver hocacı, halkın kurtuluşu, halkın yolu gibi fraksiyonlar çoğalıyordu. Aydınlık gurubu bir gazete, bir büro
ile sert faaliyet gösteriyordu Ereğli 'de.

İşte tarihler Ağustos 1978' i gösterdiğinde Ereğli Şeker fabrikası açılışı için Ecevit başbakan olarak Ereğliye geldi. Şimdiki fatih parkı boşluğunda bir römörk üzerine kürsü kuruldu. Ecevit kürsüdeydi.

Her kesimden büyük kalabalık oluştu. Konyadan Toplum Polisleri getirilmiş, gereken koruma yapılıyordu. Ben de okullar yaz tatili için kapalı olduğundan orada idim. Ecevit konuşmaya başladı, uğultu çöktü, köylü mazot bulamıyor, tarlalar sulanamıyordu. Kalabalık içerisinde mobil petrole doğru bir traktör yanaştı, mazot yoktu. Araçtaki kişi boş mazot fıçısını römork üstünden boşluğa bıraktı.
Düşünün tıngırtıyı. Paldır küldür meydanda yuvarlanan fıçı infiale sebep oldu. Apar topar proğramı bitirdiler.
Hızla Adana yolu üzerindeki şeker fabrikası temeli atılmaya gidildi.
Ecevit kürsüye çıkıp konuşmaya başladı.
Bir gurup maocu olmalılar, sosyal faşist Ecevit sloganları ile ortaya çıktı. Polis buğday tarlalarında, anızlarda, ekin aralarında maocu avına çıktı. Temel atıldı, konuşmalar bitti.
Ecevit Ereğli' den gitti. Çanlar çalmaya başlamış, başta bulunmayan temel gıda maddeleri, gümrüklerdeki sıkıntılar, dış dünyada yanlızlaşan Ecevit hükümeti sonbahara sıkıntılarla kürek çekmeye başladı..

Baki selamlar...

Zaman süreci aktı geçti, bilenler baktı geçti, bilmeyenler demek böylemiydi diye güldü geldi.
Bir zamanlar böylesi sıkıntılar yaşadık sağlı sollu biz..

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 78438

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik