EREĞLİ’Lİ ÇİFTCİLER ÜRETİMDEN VAZGEÇİYOR

EREĞLİ'Lİ ÇİFTCİLER ÜRETİMDEN VAZGEÇİYOR

CHP EREĞLİ İLÇE BAŞKANI VEYSEL GÖNÜLAL PANCAR ÜRETİCİLERİNİ ZİYARET ETTİ

EREĞLİ’Lİ ÇİFTCİLER ÜRETİMDEN VAZGEÇİYOR
2020-11-15 20:08:04
İzlenme : 1009

PANCAR ALIMINDA BELİRLENEN FİYAT ÜRETİCİNİN MASRAFINI KARŞILAMIYOR
Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Ereğli ilçesinde pancar hasadı yapan çiftçileri ziyaret etti.
CHP Ereğli İlçe yönetimi ve Konya Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Cafer Özerin de eşlik ettiği ziyarette pancar üreticilerinin sorunların dinleyen ve tarlada işçilerle birlikte pancar toplayan ilçe başkanı Gönülal, pancar gündemini meclis taşıyacaklarını ifade etti.
Gönülalın ziyaret ettiği çiftçilerden İsmail Doğancı, pancardan zarar ettiklerini ifade etti ve Pancarda bu yıl yaşanan verim düşüklüğü, girdi maliyetlerinin yüksek oranda artması ve pancar fiyatlarının düşük fiyattan belirlenmesi bize zarar ettirdi. 15 polar çıkan pancarın A kotası fiyatını 320 TLden (ton) alıyorlar. Bu oran polar oranına göre 280 TLye kadar düşüyor. Normal şartlarda her yıl 18-20 polar arası çıkan pancar bu yıl verimsizlik nedeni ile 15 polara düştü. Maliyetlerimiz yaklaşık 2 katına çıktı. Devlet, bu noktada üreticiye destek olması gerekirken düşük fiyat belirledi dedi.
-BU YIL ÜRÜN TARLADA KALMASIN DİYE HASAT YAPTIK. SENEYE EKİM YAPMAYACAĞIZ
Pancar üreticisi Tuncay Yavuz ise, yıllardır sürdürdüğü pancar ekiminden bu yıl zarar ettiklerini ifade ederek, Bu yıl ürün tarlada kalmasın diye zararına hasat yapıyoruz. Mazot fiyatları, sulama fiyatları geçen yıldan bu yana iki katına yaklaşan oranda arttı ancak pancar fiyatı 2 senedir aynı. Bölgede birçok üretici bu yıl uğradığı zarardan sonra önümüzdeki yıl pancar ekimi yapmama kararı aldı. Üreticiler pancar üretmekten vazgeçiyor dedi.
-PANCAR FİYATLARININ TON BAZINDA 500 TL OLMASI LAZIM
Üretimin sürdürülebilmesi için pancar fiyatlarının ton bazında 500 TL olarak belirlenmesi gerektiğini de ifade eden Tuncay Yavuz, eskiden C Kotası dediğimiz kota üstü pancarları da düşük fiyattan da olsa alıyorlardı. Bu yıl onu da almıyorlar. Kota üstü pancarlar elimizde kaldı. Bu durumda pancar üreticisini kurtaracak olan fiyat tonda 500 TLdir dedi.

EREĞLİ’Lİ ÇİFTCİLER ÜRETİMDEN VAZGEÇİYOR
EREĞLİ’Lİ ÇİFTCİLER ÜRETİMDEN VAZGEÇİYOR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 60937

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik