Ereğli’de düşük yağış çiftçileri korkutuyor

Ereğli'de düşük yağış çiftçileri korkutuyor

Ereğli Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, kış aylarının yağışsız geçmesi çiftçiler üzerindeki olumsuz etkilerinin açık bir şekilde görüldüğünü belirtti.

Ereğli’de düşük yağış çiftçileri korkutuyor
2019-12-15 10:55:58
İzlenme : 773

Ereğli Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, yağış eksikliğinden dolayı erken ekim yapan çiftçilerin buğdaylarının çıktığını, gönen suyu verdiğini buda çiftcilerimize ekstra bir maliyet getirdi, geç ekenlerin ise ürünlerinin daha toprak üstüne bile çıkmadığını belirtti. Çelik, Yapılan saha çalışmasında yağış eksikliğinin etkileri açık şekilde görülmektedir.

Son birkaç gündür bölgemizde görülen yağışlar çiftçimizin moralini kısmen düzeltse de, önümüzdeki günlerde yeterli yağış alınmaması halinde çiftçilerimizin büyük bir verim kaybı ile karşı karşıya kalacağı tehlikesini doğurmaktadır.

Zaten ekonomik olarak zor durumda olan çiftçilerimizi daha büyük bir mali sıkıntı içerisine sokacaktır.

Bunun en büyük örneklerinden bir tanesi geçtiğimiz yıl kuraklık nedeni ile çiftçilerimiz tahmin ettikleri miktarda ürün alamamışlardır.

Yer altı sularını ekonomik ve bilinçli şekilde kullanmak gerekmektedir.

İlçemizden ivriz sulama barajından kullanılan sulama suyunu iyi değerlendirmemiz gerekir, kıymetini bilmemiz gerekir" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 51596

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR