Ereğli Süt Birliği Borç Batağında üretici zorda

Ereğli Süt Birliği Borç Batağında üretici zorda

Türkiyede süt üretimi konusunda ilk sırada yer alan Ereğli Süt Üreticileri Birliği, ekonomik sıkıntılar nedeniyle üreticileri zor durumda kaldı

Ereğli Süt Birliği Borç Batağında üretici zorda
2019-12-07 15:20:50
İzlenme : 10513

Alacaklı Süt üreticileri kara kara düşünüyor.
Yirmiye yakın süt işletmesinin bulunan Ereğlide kooperatifler aracılığı ile süt üretimde önemli artışlar yaşanırken, 2017 yılından sonra başlayan ekonomik kriz kooperatifleri de vurdu.

2006da kurulan Ereğli Süt Üreticileri Birliği de bu krizden nasibini aldı.

Binlerce üretici ortağı olan birlik, ekonomik sıkıntılara daha fazla dayanamayınca konkordato talebinde bulundu.

Eylül 2019 tarihinden itibaren üç ay süreyle geçici mühlet verilen birlikten alacaklı olan binlerce süt üreticisi kara kara düşünürken, mahkemece atanan konkordato komiseri alacaklılara çağrı yaparak 15 gün içinde ellerindeki belgelerle başvuruda bulunulmasını istedi.

Tartışmalı bir şekilde Ereğli Süt Birliği Başkanı koltuğuna oturan ve aynı zamanda AKP belediye meclis üyesi Ercüment Sarıkafa, 2017 yılında yapılan Ulusal Süt Konseyinin 5. Olağan Genel Kurul toplantısında ise yönetim kurulu üyesi seçildi. .2

018 yılı 24 Haziran seçimleri öncesinde AKP belediye meclis üyeliğinden istifa ederek milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan Sarıkafa, adaylık konuşmasında Türkiyenin çok ciddi süreçlerden geçtiğini ifade ederek, bu kutlu yolda görev almak için çok sebep olduğunu söyledi Ercüment Sarıkafa, 24 Haziran 2018 seçimlerinde AKP milletvekili adayı olamadı.
Birlik borçlarını ödeyemeyince

2018 seçimlerinin ardından Türkiyede otaya çıkan ekonomik kriz, yönetim tartışmaları hiç bitmeyen Konya Ereğli Süt Birliğini de vurdu.

Önce ortağı olan üreticilere geç ödeme yapmaya başlayan birlik, ardından da borçlarını ödeyemez hale geldi.

Alacaklılar ile yapılan görüşmelerden de sonuç çıkmayınca, Ereğli Süt Birliği 2019 yılının Eylül ayında Konya 1. Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak konkordato talep etti.


Mahkemenin 2019/486 esas sayılı davasında 26 Eylül 2019 tarihinde verilen ara karar göre; Ereğli Süt Birliğine geçici üç aylık mühlet verilmesine karar verildi. Mahkeme 23 Ekim 2019 tarihinde konkordato komiseri olarak Yeminli Mali Müşavir Mehmet Sevimi atadı. Sevim, 5 Aralık 2019 tarihinde yayınladığı tebligat ile alacak ve borçluların 15 gün içinde Eksen YMM A.Ş. Meram Yeni Yol Cad. No: 121 adresine başvurmalarını istedi.


Böylece, 2006 yılında süt üreticilerini korumak ve geliştirmek için kurulan bir kooperatif daha ekonomik kriz ve siyasi çekişmelerin kurbanı olarak yolun sonuna gelmiş oldu.SÜT KOOPERATİFİ BATTI

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 54826

Kullanıcı Adı

  • Batmış gibi yapmak
    9 Aralık 2019 Pazartesi

    Komisyonla çalışan ve batmak gibi bir durumu söz konusu olamayacak süt birliğini batırma başarısını gösteren bu yönetimi gayrı meşru yollardan yönetime getirmek için çırpınan o malum eski vekil üreticinin batan paraları için ne düşünüyor acaba


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR