Ereğli Sinemaları

Ereğli Sinemaları

YAZI-YORUM, YAZACAĞIM BİLDİKLERİMİ-ONYEDİ

Ereğli Sinemaları

Dr. Yusuf KILINÇ

2021-04-13 11:57:05
İzlenme : 1272

Ereğli Küçük İstanbul'du bir zamanlar. Kozmopolit bir şehirdi belki. Herkesi, her yöreyi bağrına basmıştı. Çok kültürlü, doğudan batıya uzanan yol güzergahında batının hayran kaldığı, doğunun kıymetini bilemediği türdendi.
İnsanı kibar, aydın, ufku genişti. Medeniyetlerin kalıntısı vardı üzerinde. Her daim kendisinden övgü ile bahsedilir, kendini ayrı bir bağımsız hissederdi çevresinden. Konya Ereğli diye tanınır, küçük istanbul diye sevilirdi.

Bu kente, Cumhuriyetin kuruluşundan hemen sonra, Sümerbank devasa MENSUCAAT fabrikasını hediye etmiş, fabrikada kapalı ve açık olmak üzere iki sinema salonu yapmıştı bünyesine. Onlara bizler Sümer kışlık sümer yazlık sineması derdik. Mükemmeldi her ikiside.

Atlas sineması istasyon caddesi üzerinde, ereğlinin elit insanları işletirdi. Sahiplerini tanımazdım. Bizim mahalleden uzaktı, oynatılan filimlerden içerik bakımından haberim yoktu.Aile filmleri, altyazılı ecnebi filmleri oynatıldığını biliyorum.

Ceran sineması kışlık ve yazlık iki ayrı bölgede idi. Hilmi Ceran sahibi, işletmecisi. Ortaokul yıllarımda önünden geçer gider, film afişlerini incelerdim. Genellikle aşk filmleri oynatılırdı. Kahramanlık filmleri de. Esas oğlanın filmin sonunda kızı kurtardığı sahnelerde olurdu.

Son yıllarda filimlerin arasına, ya da başlamadan önce parça adı verilen porno filmlerden kesitler
yerleştirilir işin tadı değişirdi.

Yetmişli yılların sonunda artık, aydemir akbaşların boy gösterdiği parçala behçet tarzı erotik filmler gösterilmeye başlandı. Sinema etrafındaki bakkaldan çimen ekmek gazoz almak, çitlembik işlemek, film izlemek bir zevkti. Üçgöz mahallesinin başlangıç kısmında, Şehit Kamil Atalay okulunun kuzey batısında idi ceran sineması. Yıkıldı, yerinde yeller esiyor..

Yazlık Ceran sineması çukur hanın karşısında, dört duvarla çevrili, tahta sandalyeleri olan üstü gökyüzüne dönük, ay ışığında aile filmi izlenen mütevazı bir sinema idi. Ömrü uzun sürmedi.

Sekiz S bir B ile çokca konuştuğumuz sinema, sümer sinemasının kapalı, kışlık olan tarafı idi.
Sarı Saçlı Sevgilim Seni Saat Sekizde Sinema Salonunda Bekliyorum tekerlemesi meşhurdu.
Sümer sinemasında genellikle yabancı menşeli filmler oynatılırdı.

Ereğli'nin girişimci genç iş adamları, hem Sümer hem de Atlas sinemalarında seyrettikleri filmlerle, sol ve liberal dünya görüşünü benimsemişler, entellektüel yaşam biçimlerini uygulamışlar, üniversitelerde en iyi bölümlerde okumuşlar, dokuzyüz yetmişli yıllarda hür teşebbüsün ereğlide öncüleri olmuşlar.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden aldıkları eğitim birikimlerini şehrin siyasi, ekonomik ve kültürel değişimine sarfetmişler.
Ersu, Erun, et enteğre tesisleri, tuğla fabrikası gibi çok ortaklı onlarca sanayi tesisini o dönemin girişimcileri oluşturmuşlar.

60' lı yılların başında İstanbul'da bir banka şubesinin soyulması faili olan, aylarca devletin emniyet birimlerini peşinden koşturan Necdet Elmas Ereğli 'nin simge isimlerinden biri. Eminim çok sayıda ecnebi filmi Ereğli sinemalarında izlemiştir. Ben onun banka soygunu, araba çalması, asker aldatması işlerinin öncesinde Ereğli' de babasını da katakülleye getirdiğini, meşhur çerkez Esat amcadan dinlemiştim.

Babasının bağ evinde toplatıp depoladığı elmaları, babasından habersiz satar genç Necdet Elmas, esat ağanın at arabasına yükler, demiryoluna getirir tren ile adanaya sevk eder. Babası durumu öğrendiğinde iş işten geçmiştir. On iki yaşında evden kaçar, istanbulda bir araba hırsızlığı, hukuk fakültesi terk, sonra banka soygunu...

Ruhunda var olan bu tür işleri küçük istanbul da, yani bizim Ereğli'de seyrettiği ecnebi filmlerinden öğrenmiş, büyük İstanbul'da tatbik etmiş olmalıdır.
Günümüzde sinemalarımızın hepsi tarih oldu. Yıkıldı, yok oldular. Yerlerine apartmanlar, iş yerleri dikildi.

Bu şehri çevresindeki şehirlerden farklı kılanlardan biriside sinemalarıydı nitekim.

Şimdilerde AVM ler içerisine sıkıştırılmış cep sinemaları var. Kuru, yalın, soğuk...Derinliği, kuytuluğu, locası olmayan. Çocuksu sinemalar..
Baki Selamlar. Elbette hatıralarınız vardır...

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 90936

Kullanıcı Adı

  • Hakan
    17 Nisan 2021 Cumartesi

    Yusuf bey yazılarınızı heyacanla okuyorum. tebrikederim.


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik