EREĞLİ SEVDALISI OLMAK

EREĞLİ SEVDALISI OLMAK

Kendi artık aramızda olmasa da Ereğli’nin sosyal kültürel hayatı üzeri olan güzel düşüncelerinden ibaret yazısını tarihe not düşmek adına buraya ekliyorum.Av.Ozan Ayhan oğlu

EREĞLİ SEVDALISI OLMAK
2020-08-16 22:45:43
İzlenme : 615

Son yıllarda toplumun turizm anlayışında büyük değişiklikler olmakta, deniz turizmi belli oranda çekiciliğini yitirmekte yerine doğa turizmi ön plana çıkmaktadır. Çağımızın insanı iş hayatı ve yaşamındaki diğer birçok etmenin oluşturduğu stres, aşırı yorgunluk gibi olumsuzlukları doğa yürüyüşleri, dağ tırmanışları, doğayı ve güzelliklerini görsel anlamda ölümsüzleştirmek, doğal yaşamı fotoğrafçı gözü ile görmek üzere bir takım etkinliklere hafta sonları veya belirli tarihlerde biraraya gelerek gidermektedirler. Doğanın verdiği huzur sonucunda yeni haftaya daha sakin ve dinç girmekteler.
Bu anlamda kentimizde, Ereğli adına laf üretmek yerine ‘bir şey yapmalı diyerek kolları sıvayan, Ereğli sevdalısı ilerici, aydın fikirlerle donatılmış bir avuç eylem insanı tüm olanaksızlıklara, tüm zorluklara rağmen biraraya gelerek Ereğlimizin ulusal ve uluslararası tanıtımına katkıda bulunmak üzere ERDAK, ZİRVE DAĞCILIK, ANFODER gibi dernekleri kurarak biraraya gelmişlerdir. Sosyal medyada doğa turizmine ilgi duyan milyonlarca insana ulaşmakta, kentimize davet etmekte ve ağırlamakta, doğal zenginliklerimizi görmelerini sağlamakta bunun karşılığında da bir beklentileri olmamaktadır. Bu güzel insanlar bu etkinliklerin sonunda sorumluluğunu bilen sosyal bir insan olarak huzur içinde yaşamlarına kaldığı yerden devam edip yeni planlara başlıyorlar ve daha çok insana nasıl ulaşabiliriz, eksikliklerimiz, hatalarımız var mıdır varsa nelerdir gibi sorulara cevap arayarak kendilerini geliştirmeye uğraşıyorlar.
Ereğlili olup benim gibi İvrizdeki Oğlanlar sarayını, İvriz kalesini, Aksu Şelalesini, Aydos Zirvesini, ANFODER Yarasa mağarasını, Yeraltı şehirlerini, Toroslardaki Karagöl ve Tocak deresini görmeyen birçok Ereğlili de bu dernekler sayesinde kentimizin doğal ve tarihi güzelliklerini görme fırsatına ulaşmışlardır.
ERDAK ın düzenlemiş olduğu ve Geleneksel hale getirdiği 4. AYDOS ŞENLİĞİ 31.5.2014 tarihinde yapılacaktır. Bu etkinlikler kapsamında Türkiye genelinde dağ ve doğa turizmine gönül veren bu anlamda çalışmalar yapan ünlü kişi ve gruplardan oluşan konuklar ağırlayacak, Ereğlili doğa dostları ile birlikte 2 gün kamp kurup Aydos Dağına yürünecektir. Dernek tarafından yemek verilecek ayrıca ücretli olarak isteyenler sıkma, gözleme ikramında da bulunulacaktır.
Ancak bu kadar uğraş verilirken Gazeteci Deniz Kurt un köşe yazısında da belirttiği gibi Ereğlili sanayici, esnaf, işadamı, Kaymakamlık ve Belediyeden ne yazık ki yok denecek kadar az yardım alınmıştır. Belediyeden dernek yönetimi Ereğlimize gelecek katılımcılar için bir akşam yemeği verilmesini istemiş bu talep kabul bulunmamıştır. Bu kesimler belli yörelere hitap eden şenlikler olduğunda tüm imkanlarını seferber etmekte ulaşım için şehiriçi minübüsleri dahi görevlendirmekte, gıda maddesi takviyeleri yapmaktadır. Bu desteklemenin de yanında olmakla birlikte Ereğlimizi daha geniş ve kalıcı olarak tanıtan ERDAK, ZİRVE DAĞCILIK, ANFODER ‘e de layık oldukları desteğin verilmesi inancındayım.
Belki bu sene geç kalınmış olabilir ama bu etkinliğe katılacak olan 300 civarındaki dağcı ve doğa dostu konuklarımız gelecek yıl ki 5. Aydos Şenliği ve Yürüyüşünü sabırsızca bekleyecek, bu yıl ki memnuniyetlerini seneye daha fazla katılımla gösteceklerdir. Bu inançla Ereğli için gönüllü olarak emek harcayan dernek yöneticileri canı gönülden kutluyor. Anadolu kökenli bir halk deyişi ile EMEKLERİ YAĞLI OLSUN diyerek selamlıyorum.

Hikmet AYHAN

Mekanın cennet olsun

Can Arkadaşım

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 37024

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik