Ereğli Pomem 26. Dönem Mezunlarını Verdi

Ereğli Pomem 26. Dönem Mezunlarını Verdi

Ereğli Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde (POMEM) 145 öğrenci mezun olmanın coşkusunu yaşadı.

Ereğli Pomem 26. Dönem Mezunlarını Verdi
2021-06-21 13:30:54
İzlenme : 386

26. dönem mezunlarını veren Ereğli POMEMdeki programa Konya Valisi Yardımcısı Ahmet Kurt, Ereğli Kaymakamı Edip Çakıcı, Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Muammer Tayfun Girgin, Ereğli Belediye Başkanı vekili Mehmet Arıcan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK başkanları ve Siyasi Parti Temsilcileri katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okuması ile başlayan programda ilk konuşmayı dönem birincisi Diyar Dinç yaptı. Eğitiminde emeği geçen herkese teşekkür ederek Dinç, büyük bir mutluluk yaşadıklarını söyledi.
Ereğli POMEM Müdürü Savaş İçen Saygıdeğer konuklar diye başladığı konuşmasında;
Bu mutlu günümüzde, mezuniyet törenimize teşrifleriniz nedeniyle şükranlarımı arz ediyorum. Konya Ereğli Polis Meslek Eğitim Merkezi 26. Dönem Eğitiminin son gününde, 145 genç arkadaşımızı teşkilatımızın şerefli birer mensubu olarak bu kutlu yuvadan uğurluyoruz. Eğitim-öğretim dönemi boyunca her türlü imkânı bizlere sunan Devletimize ve Yüce Türk Milletine minnettar olduğumuzu itade etmek isterim.
İzninizle, öncelikle bu gençlerimizin iyi birer polis olarak yetişmeleri için ellerinden gelen gayreti gösteren okulumuz personeline seslenmek istiyorum.
Kıymetli mesai arkadaşlarım,
8 ay önce ailelerinden ve milletimizden emanet aldığımız bu gençleri, bugün Emniyet Teşkilatımızın birer üyesi ve mesai arkadaşlarımız olarak görmenin haklı gururunu birlikte yaşıyoruz. Eğitim, insanlık tarihinde en kutsal ve müstesna yere sahip bir müessesedir. Tek bir insanın, tek bir davranışını müspet yönde değiştirmenin, bir ülkenin kaderini değiştirebileceğinin idraki ile görevinizi ifa ettiniz. Bugün aramıza katılan genç meslektaşlarımızı kendi evlatlarınızdan, kendi kardeşlerinizden ayırmadınız. Önce ailelerinin, daha da önemlisi Yüce Türk Milletinin emanetleri olarak gördüğünüz bu kardeşlerimizin yetişmesine yaptığınız katkılar ve emekleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Bu haklı gururu bizler gibi yaşayan ancak pandemi koşulları nedeniyle aramızda olamayan çok kıymetli velilerimize de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.
Bu pırıl pırıl gençleri vatan hizmeti için bizlere emanet eden siz kıymetli insanlara, milletimiz ve devletimiz adına ayrıca teşekkür etmeyi bir borç bilirim.
Ve sevgili gençler,
8 aylık yoğun bir eğitim sürecinin ardından, mesai arkadaşı olarak aramıza katılıyorsunuz. Çok şerefli bir mesleğin, binlerce şehit vermiş bir teşkilatın yeni neferleri olarak üzerinizdeki sorumluluğun bilincinde olduğunuza eminim. Polislik, her şeyden önce fedakârlık gerektiren bir meslektir. Meslekten de öte Devlete, Millete ve Bayrağa adanmışlıktır. Zaman mefhumu olmaksızın, gece gündüz demeden ifa edilen bu görev, Vatan ve Bayrak aşkını, kanunlara bağlılığı, hem vatandaşlarımızı hem mesai arkadaşlarınızı kendinizden daha fazla düşünmeyi zorunlu kılar. Devletine, Bayrağına sevgi beslemeyen ve onlar için fedakârlık yapamayacak kişilerin polis olması asla düşünülemez. Polisi zorbalardan, zalimlerden ayıran en temel husus ise; güç ve yetkisini kanunlardan almasıdır. Polisin tüm vatandaşları hukuk içerisinde kalmaya ikna edebilmesi için, öncelikle kendisinin hukuka ve hukuk devletine inanması gerekir. Bu sorumluluğunuzu asla aklınızdan çıkarmayın! Polis, Devletin sokaktaki yüzü ve aynasıdır. Bu yönüyle de toplumun her kesimine karşı eşit mesafede olması gerekir. Türk Polisinin göreviyle ilgili konularda sadakat göstereceği, emir alacağı tek mercii Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun adına yetki kullanan sıralı amirleridir. Devlet bu konuda asla şerik kabul etmez! Türkiye Cumhuriyeti Devletinin polisi görevini yaparken, devlet haricinde hiçbir odağın ya da kişinin emir ve tavsiyelerini dikkate almaz!
Üzerinizdeki bir başka mesuliyet de, suçluları ve hainleri tanımak ve onları alt edebilmek için ihtiyaç duyacağınız şeylerin bilincinde olmaktır. Bilgi, bu araçların en önde gelenidir. Bilginin ve teknolojinin, bu ikisini elinde bulunduranlara verdiği gücü asla aklınızdan çıkarmayın. Suç ve suçluyla mücadelede sizi bir adım öne geçirecek şey; bilgi ve teknolojiye hâkimiyet olacaktır. Okumaktan, araştırmaktan ve öğrendiklerinizi hayata geçirmekten asla geri durmayın.
Sevgili gençler,
Türk Milletinin her ferdinin dişinden, tırnağından arttırdığı vergilerle kurulan bu okulda, yine aynı vergilerle sizlere tahsis edilen imkânlarla okudunuz. Bugüne kadar Devlet ve Milletimiz sizlere fedakârlıktan geri durmadı. Şimdi roller değişecek. Her bir arkadaşım, kendisine sunulan imkânların her bir kuruşunu alın teri ve fedakarlık içinde fazlasıyla ödeyecektir. Bundan asla kuşkumuz yoktur. Vatanın, Bayrağın ve Milletimizin huzuru için her bir arkadaşımın gece gündüz demeden çalışacağına ve Milletimizin dualarını hak edeceğine, bu inancı son nefesine kadar taşıyacağına inancım tamdır.
Bütün bu hissiyatlarla sözlerime son vermeden önce, Gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, başta Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, bu ülke için fedakârlıkların en büyüğünü yaparak canlarını veren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.
Sizler; ailelerinizin, bizlerin ve bu milletin göz bebekleri ve gurur kaynağımızsınız. Aldığınız eğitim ışığında, şerefli yarınlara ulaşmak için hazırladığınız yüksek karakter ve ahlaktan oluşan azığınız bol, yolunuz ve bahtınız açık olsun ifadelerini kullandı.
Konya Valisi Yardımcısı Ahmet Kurt ise, eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan öğrencileri tebrik ederek hayırlı olsun ifadelerini kullandı. Kurt, Bugün önemli bir göreve adım atmaktasınız. Bu üniformayı giyerek devletin önemli bir temsilcisi konumunda olacaksınız. Halkla iç içe olmanız münasebetiyle devletin varlığını, gücünü, itibarını gösteren kişiler olacaksınız diye konuştu.
Konuşmaların ardından ilk 3a giren öğrencilere ödülleri verilmesinin ardından yemin töreni ve kep atma ile program sona erdi.
Bahri Can

Ereğli Pomem 26. Dönem Mezunlarını Verdi
Ereğli Pomem 26. Dönem Mezunlarını Verdi
Ereğli Pomem 26. Dönem Mezunlarını Verdi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 12469

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR