EREĞLİ DE EMEKÇİLER SÜRGÜN EYLEMİ YAPTILAR

EREĞLİ DE EMEKÇİLER SÜRGÜN EYLEMİ YAPTILAR

BİRLEŞİK TAŞIMACILIK SENDİKASI ADANA ŞUBESİ EREĞLİ’DE EĞİTİM-SEN ÜYELERİNİN DE KATILIMIYLA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.

EREĞLİ DE EMEKÇİLER SÜRGÜN EYLEMİ YAPTILAR
2020-06-04 11:41:07
İzlenme : 1344

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Adana Şubesi, Ereğlide TCDDde çalışan 29 kişinin sürgün edilmesine yönelik açıklama yaptı.

Birleşik Taşımacılık Sendikası Adana Şubesi, TCDDde çalışan 13ü sendikalı 29 kişinin sürgün edilmesi nedeniyle İstanbul, İzmir, Adana ve Diyarbakırdan yürüyüş kolları oluşturdu. Birleşik Taşımacılık Adana Şubesi de Ereğliden geçerken Eğitim Sen üyelerinin katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Sürgünlere Karşı Yürüyoruz, Sürgünler Geri Alınsın pankartı açan sendika üyeleri adına açıklama yapan Cavit Kayaoğlu; Sendikamız; demiryollarının parçalanması, işyerlerinin kapatılması, taşınmazlarının peşkeş çekilmesi, Gar ve İstasyonların kapatılması, personel sayısının azaltılması, taşeronlaştırma, esnek çalışma ve benzeri yanlış karar ve uygulamalar karşısında bilimsel, akılcı ve doğrudan yana bir duruş sergilemiştir. Sendikamız; demiryollarında, siyasi kadrolaşmanın artan bir şekilde yaşanması ile liyakatsiz ve hülle atamalar karşısında hakkı yenen, mağdur edilen çalışanların yanında olmuş, doğru bir personel politikasının hayata geçirilmesi gerektiğini, bilgili, birikimli, tecrübeli kişilerin hak ettiği yerlere gelmesi gerektiğini savunmuştur. Bu amaçla; kimi zaman hukuksal mücadele vererek adliye önlerinde olduk, kimi zaman raylarda yürüdük, nerede haksızlık, nerede hukuksuzluk varsa hep karşısında olduk. Biz mücadele derken, yandaş sendika ve dernekler ise kapalı kapılar ardında başka hesaplar peşinde koştu. Ne demiryollarının ne de personelin gerçek sorunları onların sorunları olmadı. Adaletsizin, haksızın, fırsatçının, fesatın tekerine çomak sokan olduk. İşte bu nedenle; demiryollarında hak ettiği yere gelmesi gereken kadrolar yerine bilgisi, birikimi, tecrübesi olmayan, siyasi yakınlıklarını kullanarak unvan alan ve çoğunlukla demiryolculuğu bilmeyen, hak etmeden atanan yöneticiler tarafından BTS düşman ilan edilmekte, BTS üyeleri haksızlığa uğramaktadır dedi.

SÜRGÜNLERE KARŞI YÜRÜYORUZ

TCDDde bünyesinde BTS üyelerinin sindirilmeye çalışıldığına da dikkat çeken Kayaoğlu; Bugün geldiğimiz noktada, bu kadroların yaptıkları ilk iş öncelikle BTS üye ve yöneticilerini sindirmeye, korkutmaya çalışmakla birlikte kendi kadrolaşmalarını yapmak olmuştur. İşte bu nedenle, TCDD Genel Müdürlüğü tarafından 11 Mayıs 2020 tarihinde alınan kararla; 13ü sendikamız üyesi 29 demiryolu çalışanı sürgün edilirken aynı tarihte Yandaş Sendika üyesi 53 çalışandan bir kısmı kendi istedikleri yerlere atanırken bir kısmı ise yasa ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde hülle atamayla görevde yükseltilmişlerdir. Bu haksız, hukuksuz ve adaletten uzak kararın geri alınması amacıyla 11 Mayıs 2020 tarihinden bugüne kadar yaptığımız tüm girişimlere hiçbir olumlu cevap verilmezken, 27 Mayıs tarihinde ise Sendikamız Merkez Yürütme Kurulu üyesi Rıza Ercivan ile Sendikamız eski Genel Başkanlarından Yavuz Demirkolun kendi istekleri dışında işyerleri değiştirildi. Yani sürgün edildiler. Sürgün edilenler arasında; kendisi ve aile bireyleri arasından kanser hastası, felçli ve ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak durumda olanlar bulunurken, yine Merkez Yürütme Kurulu üyemiz, Şube Başkanımız ve İşyeri Temsilcilerimiz sendikal güvenceye sahip olmalarına rağmen yasaya aykırı bir şekilde sürgün edilmiştir. Yapılan bu hukuksuzluğa sessiz kalmak, kabullenmek demektir, başka hukuksuzlukların yaşanmasının önünü açmak demektir, yaşanacak mağduriyetlere göz yummak demektir. Sendikamız bu kararın geri alınması amacıyla her türlü hukuki ve fiili mücadeleyi sürdürme kararlılığındadır. İşte bu nedenle; Sendikamız tarafından bu sürgün kararının geri alınması amacıyla; kamuoyu oluşturmak, ilgili kurumlara sesimizi duyurmak ve toplumu bilgilendirmek üzere ‘SÜRGÜNLER GERİ ALINSIN! adı altında demiryollarında yürüyüş kararı alınmış ve bugün de yollardayız. Bugüne kadar sesimizi duymayanlara duyurmak için 2 Haziran Salı günü İzmir, İstanbul, Adana ve Diyarbakırdan yola çıkarak 4 Haziran Perşembe günü Ankarada olunacak ve TCDD Genel Müdürü ile görüşülecektir ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından BTS üyeleri İstanbul, İzmir ve Diyarbakırdan gelecek diğer sendika üyeleri ile buluşmak için Ankaraya doğru yola çıktı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 70421

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR