Ereğli ‘Beyaz Kiraz’ın Başkenti’ Olarak Kalmalı

Ereğli ‘Beyaz Kiraz’ın Başkenti’ Olarak Kalmalı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Ereğli Ziraat Fakültesinin düzenlediği ‘Konya Ereğli Meyvecilik Çalıştayı’ online olarak yapıldı.

Ereğli ‘Beyaz Kiraz’ın Başkenti’ Olarak Kalmalı
2020-12-29 18:45:17
İzlenme : 1482

Moderatörlüğünü NEÜ Ereğli Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Önder Türkmenin yaptığı çalıştayın açılış programında konuşan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, toplantının Ereğli, Konya ve Türkiye için hayırlı olmasını temenni ederek, programın düzenlenmesinde başta NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ereğlinin meyvecilik anlamında potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Başkan Oprukçu, Ereğlide üretilen meyvelerin yaklaşık olarak yüzde 40ını elma, yüzde 20sini beyaz kiraz oluşturuyor. Zaman zaman beyaz kiraz üreticilerimiz, üretim maliyetinin yüksek olması ve raf ömrünün kısa olması sonucunda zarar edebiliyor. Raf ömrü uzun olan meyvelerde ise, üreticimiz güzel sonuçlar almakta. Verimli bodur elma üretimi yatırımları için Ereğli hazır durumda. Ereğlinin meyvecilik potansiyelinin ne kadar kullanılabildiği ve potansiyelin nasıl daha iyi kullanılabileceği ortaya konmalıdır. şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Ereğli ‘Beyaz KirEazın Başkenti Olarak Kalmalı

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Ereğlinin mor havuç ve beyaz kirazın başkenti olarak anıldığını söyleyerek, Beyaz kirazda üreticinin zarar etmesinden dolayı ağaçları söktüğü haberlerini alıyoruz. Bu konuda ne yapılması gerekiyorsa yapılıp çiftçinin zarar etmesi önlenerek, Ereğlinin beyaz kirazın başkenti ünvanını devam ettirmesini sağlamalıyız. Aynı şekilde mor havuç ve süt gibi ürünlerde de bu sağlanmalı. Bu alanlarda katma değeri yüksek ürünler ortaya konmalı. Bir ve beraber olunduğu takdirde bunlar Ereğlide gerçekleştirilebilecektir. Ereğliyi tarım ürünlerinde ve hayvancılıkta Türkiyenin aktörlerinden birisi haline getirelim. Bunun için gereken her türlü desteği vereceğiz ve gerekli tüm mercilerin de destek vereceğine inanıyorum. Bu vesileyle çalıştayın hayırlı ve bereketli geçmesini temenni ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ifadelerini kullandı.

Mazereti sebebiyle programa katılamayan Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyit Mehmet Şenin yerine Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz konuştu. Karadeniz, meyvecilikte kaliteli, dürüst fidancı ile çalışmanın önemine vurgu yaparak, Meyveyi en erken şekilde pazara sunabilirsek ya da meyvenin mevsiminin dışında geç olarak pazara sunabilirsek, daha kârlı bir yatırım yapmış oluruz. Piyasada çok fazla bilgi kirliliği de var. İnsanlarımız bilgilenmek için meslek dışında tarımla uğraşan kurumların, şirketlerin, kişilerin yolunu tutuyor. Oysa vatandaşlar en sağlıklı bilgiye, ilçelerdeki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden ulaşabilirler. dedi.

Meyvecilikte Birliğin Önemi Büyük

Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi Türk ise, meyvecilikte birlik kurulmasının avantajlarından bahsederek, Avrupada yağışların uygunsuzluğu, işçi ücretlerinin yüksek oluşu nedeniyle ihracatta bizim önümüze geçemezler. Hatta Avrupada kiraz üretiminde verim giderek azalıyor. Bizler de bilinçli bir şekilde üretim yapıp bir ve beraber hareket edersek başarılı olabiliriz. Bir meyve ile ilgili birlik kurulursa, oradan bütün hizmetlerin yapılması çok daha hızlı oluyor ve birlik sayesinde fiyat bulmak kolaylaşıyor. Mutlaka birliğin oluşturulup kaliteli nitelikli kirazın, özellikle Ereğli beyaz kirazının geleceğinin aydınlık olmasını sağlamalıyız. diye konuştu.

Lefke Avrupa Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atilla Aşkın, sık dikim meyveciliği hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Aşkın, bilinçli bir şekilde hareket edildiğinde Türkiyenin üretim noktasında sıkıntı yaşamayacağının altını çizerek, İyi bilim adamlarına ve iyi üreticilere sahibiz, her şeyi yetiştirebiliriz ama tek sıkıntı çektiğimiz nokta ürünü satabilmek. Ürünlerimizi satabildiğimiz zaman bu konuda herhangi bir sıkıntı kalmayacaktır. şeklinde konuştu.

Ereğli ‘Beyaz Kiraz’ın Başkenti’ Olarak Kalmalı
Ereğli ‘Beyaz Kiraz’ın Başkenti’ Olarak Kalmalı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 11763

Kullanıcı Adı

  • Yusuf kılınç
    29 Aralık 2020 Salı

    Bakınız ne güzel şeyler oluyor. işte küllenen ereğlinin potansiyeli. ivriz, toroslar, zanapa meyve kentleri. merinos üniversiteye geçtiğinde bakın neler olacak.. koyun ırkları, peynir çeşitleri sanayi ürünleri.. sağolasınız.. emeklerinize müteşekkirim. dr yusuf kılınç


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR
ANKARA EREĞLİLİLER DERNEĞİNİN (ANERDER) BİR İSTEĞİ VAR
Recep Konuk “gitmiyorum ama aday değilim”
Recep Konuk “gitmiyorum ama aday değilim”