‘Dünyanın nazar boncuğu’ Meke Gölü kurudu

‘Dünyanın nazar boncuğu’ Meke Gölü kurudu

Karapınar’da bulunan ve ’Dünyanın nazar boncuğu’ olarak bilinen Meke Gölü, kurudu.

‘Dünyanın nazar boncuğu’ Meke Gölü kurudu
2020-04-26 16:16:10
İzlenme : 3696

Neredeyse bir avuç kadar kalan suyun rengi de mikroorganizma nedeniyle kırmızıya döndü. Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, ''Yaklaşık 10-12 metreye kadar olan su yüksekliğinden herhangi bir su kalmamış durumda" dedi.

Karapınar ilçesindeki Meke Gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin, zamanla suyla dolması ile oluştu. 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci bir patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu son şeklini aldı. Yeraltı su kaynaklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Mekenin ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi bulunuyor.

Daha önce 12 metre derinliğinde su bulunan Meke Gölü, yıllardır süren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yeraltı su seviyesinin sürekli düşmesi nedeniyle kurudu. Şuan gölün sadece bir kısmında, neredeyse bir avuç su bulunuyor.

KIRMIZI RENGE BÜRÜNDÜ

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, gölün kurumasının en önemli nedeninin Konya Havzasında yeraltı suyunun çekilmesi olduğunu belirtti. Yaka, şunları söyledi:

* Son zamanlarda ülkemizde ve Konya Havzasında yeraltı suyunun çekilmesiyle birlikte Meke Gölünün güzelliğini oluşturan suyu çekilmiş durumda. Yaklaşık 10-12 metreye kadar olan su yüksekliğinden herhangi bir su kalmamış durumda.

* Bu mevsimde kırmızı renge boyanması ise mikroorganizmalardan kaynaklanan olaydır. Bu mevsimde su çekildiği için mikroorganizmalardan kaynaklanan kırmızı görünüm aldı. Bu, gölümüze ayrı bir güzellik verdi.

SORUN ÇÖZÜLDÜĞÜNDE…

Meke Gölündeki durumu özetleyen Kaya şöyle konuştu:

* Meke Gölünün suyunun yeniden kazandırılması, yeraltı su seviyesinin yeniden gözden geçirilmesi, yeraltı sulamalarıyla ilgili yeniden değerlendirilme yapılmasını gündeme getiriyor.

* Mekenin suyunun çekilmesinin sadece Mekenin değil, aslında Karapınar veya Konya Havzasının tamamının sorunudur. Ben inanıyorum ki, havzanın tamamının su sorunu çözüldüğünde, Mekenin su seviyesi yeniden yükselerek, eski güzelliğine yeniden kavuşacaktır.

TURİZM UMUDU

Bölgenin turizme kazandırılmasını istediklerini belirten Kaya sözlerini şöyle bitirdi:

* Biz bu bölgeyi turizme kazandırmak istiyoruz. Şuan bile bu gölümüzü gezmeye gelen yüzlerce vatandaşımız var. Ama son zamanlara Ramsar sözleşmesine dahil olan koruma alanı olan bu gölümüzün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından oluşturulacak jeopark çalışmasıyla birlikte yeniden turizme kazandırılmasıyla, turizm ve ekonomiye büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.cumhuriyet

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 81886

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik