Dostlarımıza güven veren düşmanlarımıza korku salan bir Türkiye var

Dostlarımıza güven veren düşmanlarımıza korku salan bir Türkiye var

AK Parti Konya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Sözcüsü Gülay Samancı 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Bütçesi üzerinde yapmış olduğu konuşmasında, azınlığın çoğunluğa tahakkümünün ortadan kalktığını, Türkiye’nin yerli ve milli hamlesinin somut sonuçlarının gerçekleşmeye başladığını bildirdi.

Dostlarımıza güven veren düşmanlarımıza korku salan bir Türkiye var
2020-12-15 21:02:41
İzlenme : 529

. Samancı, konuşmasını şöyle sürdürdü.

Öncelikle; Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var" , sözleriyle bizler için umutsuzluğun kapısını kapayan, Hakkın rahmet ve merhametinin sonsuz olduğunu ifade eden Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretlerinin 747. Vuslat yıl dönümü vesilesiyle hazreti Pîri ve tüm manevi mimarlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Siyasi tarihimize baktığımızda parlamenter sistemlerde sürekli tecrübe edilmiş olan bu krizlerden kaynaklanan istikrarsızlıklar, maalesef ülkemizin gelişmesi hususunda da hep engel teşkil etmiştir.

2007 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanan sıkıntılar, ülkemizi yeni bir seçim ve hükümet sistemi düzenlemesi ihtiyacı ile karşı karşıya bırakmıştır. O günkü genel kurulda ve akabinde Anayasa Mahkemesinin kararı neticesinde yaşanan kriz, ülkeyi siyasi ve ekonomik olarak büyük sıkıntılara sokmuştur.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan son Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmiş, genel başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, milletimizin teveccühü ile cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin ilk lideri olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi çağımızın gerekleriyle ve Türk idari gelenekleriyle çelişmeyen yapısıyla, geçmişte yaşanan azınlığın çoğunluğa tahakkümünü ve sık yaşanan siyasi açmazları sona erdirmiştir.

Yeni sistemle daha hızlı, daha esnek, daha şeffaf karar alma mekanizması hayata geçirilmiş oldu. Yasama ve yürütme keskin çizgilerle birbirinden ayrılmış, "Kuvvetler Ayrılığı" prensibi net olarak ortaya konmuştur.

Bu durumda, Türkiye Büyük Millet Meclisi milletin iradesini temsilen yasama faaliyetini sürdürürken, yürütme ise bu amaçla Cumhurbaşkanına doğrudan bağlı olarak oluşturulan politika kurullarının da desteğiyle politika ve hizmet üretme üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Aynı şekilde yeni hükûmet sistemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi daha da güçlenmiş, milletin vekillerinin doğrudan yasa teklifinde bulunma hakkı pekiştirilmiştir.

AK Partinin tek başına iktidarı ile gelinen süreçte, günümüze kadar dışlanmış, hakları gasp edilmiş kesimlerin hakları iade edilmiş; bütün vatandaşlarımızın dil, inanç ve etnik kökenine bakılmaksızın eşit bir şekilde kamu hizmetlerinden istifade etmesi sağlanmıştır.

Üretim ve ekonomide kalkınma hedeflerimiz ile sosyal alanda gerçekleştirilen reformlar; fikir ve düşünce özgürlüğünün hayata geçirilmesi, demokratikleşme alanında verilen mücadele ve ulaşımda, sanayileşmede, sağlık alanında modern teknolojinin ülkemize kazandırılması, aynı zamanda şehirlerimizin imar ve mamur edilmesi ile diğer pek çok alanda yapılan hizmetler halkımızın takdirini kazanmıştır.

Tüm bu yatırım ve hizmetler ülkemize kazandırılırken, diğer bir taraftan iç ve dış destekli terör faaliyetleriyle, antidemokratik eylemlerle, eski sistemin getirdiği bütün dayatma ve sıkıntılarla mücadelemizi sürdürdük.

15 Temmuzda istikbalimize kasteden hain kalkışmaya hep birlikte şahit olduk. Hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, milletimizin azmiyle bu zilletten de selametle çıkarak ülkemizin hedeflerine emin adımlarla yürümesinin önündeki bütün engelleri bertaraf ettik.

Ekonomik ve siyasi bakımdan değişimin içinde bulunan dünyada amacımız ülkemizi, hedeflerimiz doğrultusunda kalkındırmak ve geliştirmektir. Ancak Dünyada ve Bölgemizde yaşanan çalkantıların yanı sıra pandemi sürecinin de ülkemiz ekonomisine olumsuz etkileri olmuştur.

Bu durumdan etkilenen esnaflarımızın, işçilerimizin ve işverenlerimizin, gerek doğrudan ödemelerle gerekse sağlanan teşviklerle yükü azaltılmakta, Sosyal Devlet ilkesi gereği hükümetimiz bu alanda vatandaşımıza destek olmaya devam etmektedir. Bu bütçe iddia edildiği gibi israf bütçesi değil, aksine işçimizin, esnafımızın, çalışanlarımızın kısacası 7den 70e tüm milletimizin bütçesidir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi tüm kamu kurumlarımız ve ilgili kesimlerle işbirliği ve diyalog içerisinde ekonomi ve hukuk alanında yeni bir reform dönemi başlatacağız. Bu reformlarla aynı birlik ve beraberlik içinde ülkemizi ileriye, daha ileriye götüreceğimize inancımız tamdır.

Her alanda olduğu gibi vatan savunmasında da dünyanın en köklü askeri gücü olan kahraman ordumuzla sınırlarımızda ve sınırlarımızın dışında, dostlarımıza güven, düşmanlarımıza korku salan bir Türkiye var.

Savunma sanayimizin son dönemde geliştirdiği sistemlerle bölünmez bütünlüğümüze yönelik her türlü girişim başarılı bir şekilde etkisiz hale getirilmektedir.

Yerli ve Milli üretim insansız hava araçlarımızla ordumuzun artık daha etkili bir muharebe kabiliyeti kazanmış olduğunu, hem sınır ötesi harekâtlarımızda hem de dost ve kardeş ülke Azerbaycanın topraklarının işgalden kurtarılmasında görmüş bulunmaktayız.

Aynı şekilde dış politikadaki onurlu duruşuyla bölgesinde ve dünyada sözünü dinleten, itibarını yükselten bir Türkiye var.

Hemen yanı başımızda Suriyeyi parçalama çabalarına karşı ortaya koyduğumuz tavır; Kuklacıların Libyanın geleceğini karartma girişimlerine müsaade etmeyen duruşumuz; Azerbaycanın işgal altında bulunan topraklarının kurtarılmasına verdiğimiz destek; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ve ülkemizin Doğu Akdenizdeki haklarını her daim savunma kararlılığımız; Güçlü bir lider ve güçlü bir yetkinin tezahürüdür.

Tüm Dünyayı ve ülkemizi tehdidi altında bulunduran, Covid-19 salgınının bir an önce son bularak yeniden sağlıklı günlere dönülmesini temenni ediyor, bu süreçte hayatını kaybedenlere Cenab-ı Allahtan rahmet, tedavi görenlere acil şifalar dileklerimi iletiyor Cumhurbaşkanlığı Bütçemizin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 52025

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik