CHP’li Başkan Gönülal’dan çiftçiler Günü Mesajı

CHP'li Başkan Gönülal'dan çiftçiler Günü Mesajı

CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı

CHP’li Başkan Gönülal’dan çiftçiler Günü Mesajı
2020-05-14 00:45:30
İzlenme : 902

CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Çiftçilerin sorunlarını dile getirmek amacıyla kutlanan Dünya Çiftçiler Gününe buruk şekilde girildiğine vurgu yapan Gönülal mesajına şu sözlere yer verdi: Ülkemiz yakın zamana kadar kendi kendine yeten yedi ülkeden biriyken, uygulanan yanlış tarım politikaları ve bu politikalardaki anlamsız ısrar nedeniyle tarımda, hayvancılıkta net ithalatçı konumuna düşürülmüştür.

AKP İktidarı 18 yıl içerisinde köylerin tüzel kişiliklerini yok ederek mahalleye dönüştürmüş; köyler, otlak ve meralar piyasaya açılmış, tarım toprakları yağmalanmış, ranta açılmıştır. Dünyanın en pahalı mazotunu, ilacını, gübresini, elektriğini kullanan çiftçimiz, faiz-haciz kıskacında ezilmektedir.

Girdi maliyetlerini çok yüksek, tarım ve hayvancılığa verilen desteğin çok yetersiz olduğu ülkemizde, tarladaki ürünü karşılığını bulmayan çiftçilerimiz borç batağı içerisinde yüzmektedir.

Bugün Türkiyede çiftçilerin Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve piyasaya olan borçları 160 milyar liranın üzerindedir.

AKP iktidara geldiğinde yalnızca 4 Milyar lira olan tarımsal kredi borçları tam 40 katına çıktı.

Çiftçilerimiz borcunu, daha yüksek faizle borçlanarak kapatmaya zorlandı.

Bu olağanüstü borç yükü AKP iktidara geldiğinden beri 3,5 milyon hektar arazinin ekilip dikilmemesine neden oldu.

2002de 2 milyon 588 bin olan kayıtlı çiftçi sayımız 2 milyon 132 bine; 7,5 milyon olan tarımsal istihdam ise 5 milyona geriletildi.

Bu süreçte 65 milyon olan ülke nüfusumuzun 83 milyona yükseldiğini hatırda tutmak gerekmektedir.

Çiftçilerimiz aylık 1.015 lira Bağ-Kur ödemesi yapmak zorunda.

Çiftçilerimiz uzun çalışma hayatlarının ardından emekli olduklarında ise Türkiyenin en düşük emekli maaşı olan bin 418 liraya mahkûm edilmişlerdi.

Son düzenlemeyle bin 500 lira olan bu miktar, 2.374 Lira olarak hesaplanan açlık sınırının çok altındadır.

Her gün tarlasına bahçesine bizler için emek veren, yaptıkları iş küçümsenen çiftçilerimizin değerini bir kez daha anladığımız bugünler, tarım politikalarının halk için ve planlı bir şekilde yapılıp uygulanacağı günlerin habercisi olmalıdır.

Üreten, ürettiğini paylaşan, dünyanın gizli kahramanları çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun!

BAŞKAN GÖNÜLAL ECZACILARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

"Ülkemizin en ücra köşelerine kadar, her yerde, herkesin sağlıklı yaşaması için gece gündüz hizmet vereneczacılarımızın karşılaştıkları zorlukların arttığı bir dönemde EczacılarGününü kutlamaktayız.

Sağlık sisteminin en önemli hizmet alanlarından biri olan eczacılık, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle rahatça icra edilebilen bir meslek olmaktan çıkmıştır. Tüm zorluklarına rağmen eczacılarımız toplumumuzun sağlığı için çalışmalarını sürdürmekte, tamamen bozulmuş sağlık sistemi içinde faaliyetlerini sürdürmeye çalışmaktadır.

Sağlık sisteminin neredeyse tüm yükünü çeken ve buna rağmen yaptıkları işi güler yüzle sürdürmeye çalışan eczacılarımın yüzünün gerçekten gülmesi için eczacılarımızın taleplerinin ve çözün önerilerinin hayata geçmesiCHPolarak en büyük beklenti ve isteğimizdir.

Bu duygu ve düşünceler içinde zorlu çalışma dönemleri içinde yaptıkları işe sevgi katarak hem acımızı dindiren hem yüzümüzü güldüren tüm eczacılarımızın 14 Mayıs Eczacılık Gününü kutluyorum" diyerek ekledi;

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 25958

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik