Büyükşehir geleceğin oyun yazılımcılarını ağırlıyor

Büyükşehir geleceğin oyun yazılımcılarını ağırlıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı “Oyun Geliştirme Yaz Kampı” Beyşehir Kamp Alanında Türkiye’nin farklı illerinden 17 yaş üzeri 500 gencin katılımıyla başladı

Büyükşehir geleceğin oyun yazılımcılarını ağırlıyor
2021-08-17 16:37:04
İzlenme : 385

Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiyenin farklı şehirlerinden 17 yaş üzeri 500 gencin katıldığı Oyun Geliştirme Yaz Kampına ev sahipliği yapıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Dijital Türk Oyunları Platformu ile Bilişim Vadisi Digiage tarafından düzenlenen Oyun Geliştirme Kampı Beyşehir kamp alanında başladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, oyun tasarımı, dijital sinema ve animasyon alanında kendini ispatlamak isteyen gençleri bir araya getiren kampın açılışında çevrimiçi olarak gençlerle bir araya geldi.

Tarihin her önemli adımının önce bir hayalle başladığını belirten Altay, Ecdadımız önce hayal etti sonra başladı. Oyunla Gelecek Kampının da ecdadımızın hayallerine öncülük ettiği Konyamızda olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Yine bu topraklarda yetişen birçok alim hayal güçleriyle kendilerini duyurmuş ve ispat etmişler. Şimdi gençlerimiz ve hayal gücünü sermayesi olarak gören herkes, yarınlarının dünyasını yine hayal gücüyle inşa ediyor. Bu bakımdan bu kampı oldukça önemli olarak görüyorum dedi.

KONYADA ANİMASYON VE DİJİTAL SANATLAR AKADEMİSİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak tüketen değil; üreten, oyun yazan, yerli çizgi film yapan gençlerin sayısını artırmak için gayret gösterdiklerini vurgulayan Altay şunları kaydetti: Bu manada özel sektör işbirliğiyle Konyamızda Animasyon ve Dijital Sanatlar Akademisini hayata geçiriyoruz. Türkiyede uygulaması olmayan bu merkezle Konyamızı animasyon sektörünün öncü şehirlerinden birisini yapmayı hedefliyoruz. Çünkü Konyada çok büyük bir genç potansiyeli bulunuyor. Bu kamp da aslında gençlerimiz için bir başlangıç olacak. Kamp sonunda dijital oyun sektörüne yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcılarla genç girişimcilerin buluşabileceği bir oyun ekosistemini buluşması da gerçekleşmiş olacak. Bence bu kampın en önemli farkındalıklarından birisi bu. Yaptığınız işi eğer satamıyorsanız, pazarlayamıyorsanız aslında iş boşa gitmiş oluyor. Onun için sizlerin sektör temsilcileriyle buluşmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

YEGANE SERMAYEMİZ GENÇLERİMİZ

Kampın düzenlenmesine katkı sağlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varanka, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoya, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğluna, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özere, Dijital Türk Platformları Kurucu Başkanı Sayın Gökhan Özbaya ve tüm TRT ekibine teşekkür eden Altay, Biz Türkiyeyi son 20 yılda çok önemli bir yere taşıdık ama bundan sonra yapacak çok işimiz var. Bunun için de yegane sermayemiz gençlerimiz. Hayal gücü olan, üretme kapasitesi olan ve çalışan arkadaşlarımız. Bu kampta yer alan herkese böyle bir vizyonla bir araya geldikleri için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum ifadelerini kullandı.

KAPIMIZ HERKESE AÇIK

TRT Çocuk Kanalı Koordinatörü Mustafa Bora Durmuşoğlu da TRT Çocuk olarak en başından beri oyun geliştime yaz kamplarını desteklediklerini belirterek, Oyun sektörü hızla gelişiyor. Oyun sektörünün yanında animasyon sektörü de muhteşem bir şekilde gelişiyor. Türkiyenin dünyaya ihraç edeceği çok güzel ürünler ortaya çıkardığını görüyoruz. Biz TRT olarak bu işe gerçekten önem veriyoruz. Sadece grafik anlamında, görsel anlamda güçlü oyunlar değil; insanların birbirine tavsiye edeceği, ebeveynlerin çocuklarına güvenle önerebileceği, tabletleriyle, telefonlarıyla rahatça baş başa bırakabilecekleri oyunlar hayal ediyoruz. Bu konuda da kapımız herkese açık. Yeter ki hem ülkemize hem TRTye hem TRT Çocuka, bu milletin çocuklarına ve ebeveynlerine yakışır şeyler ortaya çıkarılabilsin şeklinde konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi Beyşehir Kamp Alanında 15 gün sürecek kampa Türkiyenin çeşitli şehirlerinden 500 genç katılıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 79542

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik