BEYAZ KİRAZ SENDROMU!!!

BEYAZ KİRAZ SENDROMU!!!

Konya Ereğli ve Karaman Ayrancı ilçelerimizde çok miktarda beyaz kiraz yetiştirilir.

BEYAZ KİRAZ SENDROMU!!!
2020-07-11 15:03:02
İzlenme : 1378

Kırım Türklerinin göçleri esnasında getirdikleri ve ilk olarak Ayrancı ilçemizde fidanları dikilip, zamanla Ereğli İlçemizde de yaygınlaşan bir meyvedir.

Çocukluğumuz ve gençliğimizde, kiraz üretiminin günümüzdeki kadar yaygınlaşmadığı dönemlerde, üretim ayları geldiğinde Ayrancı' mızdan günlük olarak üç, beş kamyon kiraz, yaklaşık bir ay süreyle İstanbul ve Ankara illerimize gönderilerek satışa sunulur, yüksek fiyatlarla alıcısı olurdu. Ereğli' den de yine aynı şekilde kiraz sevk ve satışı yapılırdı.

O zamanlar Ayrancı' mızın en büyük geliri meyve, özellikle beyaz kirazdan elde edilirdi.

Günümüzde ise kiraz ticareti Ereğli ilçemizde birkaç tüccarın tekeline geçti. Meyve olarak tüketiminin yanında, İtalya ve Fransa' ya ihraç edilen ve kozmetik sanayiinde kullanılan beyaz kiraz, türlü oyunlarla üreticinin elinden çok ucuz fiyatlarla alınmaya; bazen de alınmayarak, telef edilir hale geldi.

Sorum şu, Ereğli ve Ayrancı ilçelerinin mülki amirleri, belediye başkanları ne iş yapar, öncülük yaparak tüketicinin mağduriyetini gidermek bu kadar mı zor. Bu bizim işimiz değil diyerek bu işe çözüm üretilemez.

BU İŞ TAM DA SİZİN IŞİNİZ. ÜRETİCİNİN BİTİŞİNİ, KİRAZIN DALLARDA KURUMASINI, AĞAÇLARIN SÖKÜLMESİNİ SEYRETMEK SİZİN İŞİNİZ OLMASA GEREK!!!

TUGAY SET

FACEE SAYFASINDAN ALINTI

BEYAZ KİRAZ SENDROMU!!!
BEYAZ KİRAZ SENDROMU!!!

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 49721

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik