Başkan Veysel Gönülal Ereğli nin esnafını üreticisini bitirdiniz

Başkan Veysel Gönülal Ereğli nin esnafını üreticisini bitirdiniz

Esnaf gezilerine devam eden CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Ereğli’de esnafı ziyaret ederek vatandaşlara seslendi.

Başkan Veysel Gönülal Ereğli nin esnafını üreticisini bitirdiniz
2020-09-06 11:30:02
İzlenme : 565

Gönülal, Esnafın kira, iş yeri masrafları ve düşen alım gücü nedeniyle beli bükülmüş. Esnaf vergi ve kredi borçlarını ödeyemiyor. Sattığı malın yerine yenisini koyamıyor. Esnafımıza destek olunmaz, girdi maliyetleri aşağıya çekilmez ise esnaflarımız da işsizler ordusuna katılacak. İktidar esnafı 2. sınıf vatandaş olarak görüyor dedi.

BİNLERCE İŞ YERİ KEPENK KAPATTI
Esnafın ağır ekonomik koşullar altında ezildiğini ve kepenk kapattığını ifade ederek sözlerine başlayan Gönülal, İktidar gelişi güzel hazırladığı ‘Koronavirüs Tedbirleriyle esnafımızı yüzüstü bıraktı. 2020nin ilk 6 ayında ülke genelinde 35 bin 965 iş yeri kepenk kapattı. Geçtiğimiz Haziran ayında bu sayı 7 bin 222 oldu. Bugünün Türkiyesinde esnafın sorunlarına, sıkıntılarına yüz çevirmiş bir iktidar var. Esnafın olmadığı bir kentin yaşayabilmesi söz konusu değil. Esnaf ekonomik hayatın ve sosyal yaşamın olmazsa olmazıdır. Salgın sürecinde devlet esnafa virüsle mücadele kapsamında dükkanını genelge ile kapattırdı fakat esnafın kredisinin, elektriğinin, suyunun, çalışanı varsa maaşlarının nasıl ödeneceğini düşünmedi. CHP olarak; esnafın borçları silinsin dedik, esnafımıza karşılıksız yardım yapılsın dedik, AKP söylediklerimize kulak asmadı. Sağlığın her şeyden önde geldiği bilinciyle; pandemiye karşı esnafımız, taşın altına elini koydu, iktidar istedi esnaf ekmek teknesini kapattı; peki ya hükümet ne yaptı; esnafımıza 25 bin TL yüzde 4 faizle borç verdi. Borcunu 3 ay faizle erteledi. Borçluyu daha da borçlandırdı dedi.

YANDAŞA VERDİĞİNİZ DESTEK YETMEDİ Mİ?
AKP iktidarının esnafı kaderine terk ettiğini ifade ederek sözlerine devam eden Gönülal, Esnaf vatandaşın kara gün dostudur. İvedilikle esnafın sorunlarına çözüm üretilmesi gerek. Ekmek teknesini kapatan yüz binlerce yurttaş ve aileleri yaşam mücadelesine nasıl tutunacak? Borçlarını, faturalarını nasıl ödeyecek, ihtiyaçlarını nasıl giderecek, ailelerine nasıl bakacak? Yandaşa verdiğiniz destek yetmedi mi? İktidar üzerine düşeni yapmalı ve esnafın BAĞ-KUR ödemeleri hükümet tarafından karşılanmalı; kira, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri için destek verilmeli, temel ihtiyaçları için yardım yapılmalı, işyeri kira ödemelerinde stopaj kaldırılmalı. Bugünün muktedirleri bu çağrıya kayıtsız kalamazsınız. Esnafımızı açlıkla sınayamazsınız dedi.

SATTIĞI MALIN YERİNE YENİSİNİ KOYAMIYOR!
Esnafın sattığı malın yerine yenisini koyamadığını ifade ederek sözlerini sonlandıran Gönülal şöyle konuştu: Esnafın kira, iş yeri masrafları ve düşen alım gücü nedeniyle beli bükülmüş. Esnaf vergi ve kredi borçlarını ödeyemiyor. Sattığı malın yerine yenisini koyamıyor. Yüksek vergilere, devalüasyon boyutuna ulaşan enflasyona dur diyemezsek 2020nin son 6 ayında daha çok esnaf kepenk kapatacak. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, büyüme ve istihdamın arttırılmasında ekonomilerde büyük önem taşıdığı unutmayınız. Eğer esnafımıza destek olunmaz, girdi maliyetleri aşağıya çekilmez ise işsizliğin azaltılmasında etkili bir rol teşkil eden esnaflarımız da işsizler ordusuna katılacaktır. İktidar maalesef esnafımızı 2. sınıf vatandaş olarak görüyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 37293

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik