Başkan Güçlü: Milletvekillerine Seslendi bizleri yok saymayın

Başkan Güçlü: Milletvekillerine Seslendi bizleri yok saymayın

BERBER ve KUAFÖRLERE EMEKLİLİKTE YIPRANMA HAKKI VERİLMELİ

Başkan Güçlü: Milletvekillerine Seslendi bizleri yok saymayın
2019-12-10 18:20:51
İzlenme : 814

Berber ve Kuaförlerimiz Esnaflar Arasında en çok çalışan kesimlerden biri olmasına rağmen emeklilikte en uzun prim gün sayısını ödüyor. SGKlı çalışanlar ise 7 bin 200 prim gününde emekli oluyor. Bu durum Anayasanın 173. Maddesinde belirtilen ‘Devlet esnaf ve sanatkarı koruyucu tedbirler alır hükmüne aykırıdır. Gece gündüz demeden dükkanının başında duran günlük ortalama 12 ila 18 saat arasında çalışan Berber ve Kuaförlerimize mutlaka yıpranma payı hakkı verilmeli ve mevcut prim gün sayısı düşürülmelidir.
BERBER ve KUAFÖRLERİN YOĞUN İŞ TEMPOSU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI
Berber ve Kuaförlerimiz toplumda en fazla çalışan kesimdir. SSKlılar günde 8 saat çalışırken sabah 7:00 da dükkanı açıp gece 24.00e kadar çalışan Berber ve Kuaför esnafı ise SSKlının iki katından fazla mesai yapıyor. Buna rağmen Berber ve Kuaför esnafının ödemesi gereken prim gün sayısı daha fazla. Öte yandan SSK ile çalışan işçi ay sonu geldiğinde maaşını alıyor. Berber ve Kuaförler ticari faaliyetle uğraştığı için zarar etme riski var. Anayasanın 173. Maddesinde ‘devlet esnaf ve sanatkarları koruyucu tedbirler alır denmesine rağmen Berber ve Kuaförler korunmuyor aksine prim gün sayısı altında eziliyor. En uzun prim gün sayını ödemesine rağmen emekli olduğunda en düşük maaşı alıyor. Esnaf ve sanatkarın yıpranma payı düşünülse zaten ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200e denk gelir. Sosyal güvenlikte norm birliğini sağlayabilmek için emeklilik süreleri bir an önce eşitlenmelidir.

VEYİS GÜÇLÜ

BERBERLER VE KUAFÖRLER

EREĞLİ DERNEK BAŞKANI

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 61134

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik