BAŞKAN GÖNÜLAL: AKP’NİN EMEKÇİLER İLE İŞİ YOK

BAŞKAN GÖNÜLAL: AKP'NİN EMEKÇİLER İLE İŞİ YOK

CHP EREĞLİ İLÇE BAŞKANI VEYSEL GÖNÜLAL:AKP OYU YOKULLARDAN EMEKÇİLERDEN EMEKLİDEN ALIYOR ANCAK 5 LİYE VERİYOR

BAŞKAN GÖNÜLAL: AKP’NİN  EMEKÇİLER İLE İŞİ YOK
2020-12-28 14:15:36
İzlenme : 314

önülal, 'Açıklanan asgari ücreti yetersiz buluyoruz'
Asgari ücret Tespit komisyonu tarafından açıklanan ve 2021de uygulanacak asgari ücret hakkında açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, açıklanan asgari ücretin milyonlarca işçinin beklentisini karşılamadığını söyledi.
Türk-İşe bağlı sendika başkanlarıyla birlikte açıklanan asgari ücreti değerlendiren Gönülal, İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebiydi. İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüzdeki yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumunca ‘Bekâr bir işçi için hesaplanan yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2.792 TLdir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıydı. 2021 yılında uygulanacak asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş. Net işçicinin eline geçecek ücretse Asgari Geçim İndirimi dâhil 2 bin 825 TL olarak açıklanması yetersiz olduğu kadar milyonlarca işçinin beklentisini karşılayacak düzeyde de değildir. Bizim beklentimiz net Asgari ücretin aylık 3 bin 100 lira olmasıydı dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 13354

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik