BAŞKAN EKİCİ: EMEKLİLER YİNE FİTRE ZEKAT’A MAHKUM EDİLDİ

BAŞKAN EKİCİ: EMEKLİLER YİNE FİTRE ZEKAT'A MAHKUM EDİLDİ

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici anlaşıldı mevcut yönetim yokuları değil zenginleri tercih etti

BAŞKAN EKİCİ: EMEKLİLER YİNE FİTRE ZEKAT’A MAHKUM EDİLDİ
2021-01-04 19:49:33
İzlenme : 508

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici emekli kesime yapılan % 8,36 zammın oldukça düşük olduğunu belirterek emeklilere halk dili ile üvey evlat muamelesi yapılmasını eleştirdi. Türkiyede 13,2 milyon emekli ve hak sahibi olduğunu belirten Ekici, emekliler ve hak sahiplerinin işçilerden sonra çalışma yaşamının en büyük sosyal grubu olduğunu ifade ederek Maaşlara yapılan yüzde 8,36 oranındaki artışla 2000 TL alan bir emeklinin maaşına 167,2 TL zam yapıldı. Yeterli mi? Tabi ki değil. 2 teneke yağ parası. Torununa oyuncak, elbise, kira, faturalar, tatil, sinema, tiyatro vb ihtiyaçları zaten karşılamayacak bir miktar. İnsan onuruna yaraşır bir emekli maaşı bekliyorduk. Hükümete yakın müteahhitlere 2021 yılı için bütçeden gözü kapalı 30 milyar bütçe ayrılırken, otoyollara % 25 zam yapılırken hükümet resmen emeklileri yoksulluk ve sefalete mahkum etti. Tıpkı 7 milyon asgari ücretliyi mahkum ettiği gibi dedi.

MİLYONLARCA EMEKLİ VE HAK SAHİBİ SEFALET DÜZEYİNDE YAŞIYOR

Türkiyede emeklilerin ve hak sahiplerinin aylıklarına ve gelirlerine ilişkin sağlıklı veriler bulunmadığını ifade eden Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici şunları ifade etti: -SGK emekli ve hak sahiplerinin aylık ve gelir aralıklarına ilişkin verileri açıklamıyor ve bu yönde bilgi edinme başvurularını reddediyor. SGK en düşük ve en yüksek emekli aylığına ilişkin verileri yayımlasa da bu veriler gerçeği yansıtmaktan oldukça uzak ve metodolojisi belli değildir. SGKnin emekli, dul ve yetimlerin aylık ve gelir aralıklarına ilişkin bilgileri açıklamaması nedeniyle emekli ve hak sahiplerinin aylık ve gelir durumu muamma haline gelmektedir.

TÜRKİYEDE EMEKLİLER ARASINDA UÇURUM VAR

Yapılan bilimsel bir araştırma sonuçlarına göre Türkiyede emekli ve hak sahiplerinin;

Birinci yüzde 20lik dilimi (2 milyon 634 bin kişi) ortalama 762,8 TL emekli aylık ve geliri almaktadır.

İkinci yüzde 20lik dilimde yer alan 2 milyon 634 bin emekli ve hak sahibinin ise ortalama aylık ve geliri 1.252 TLdir.

Üçüncü yüzde 20lik dilimde yer alanların ortalama aylık ve geliri ise 2.284 TL olmaktadır. Emekli ve hak sahiplerinin dördüncü yüzde 20lik dilimi 3.068 TL aylık ve gelir elde ederken

en üst dilimdeki emekli ve hak sahibinin ortalama aylık ve geliri ise 4.660 TLye ulaşmaktadır.

Bu verilere göre;

Türkiyede 13,2 milyon emekli ve hak sahibinin 7,9 milyonu asgari ücretin altında aylık ve gelir almaktadır.

13,2 milyon emekli ve hak sahibinin sadece 5,3 milyonu 3 bin TL üzerinde ortalama aylık ve gelir elde etmektedir.

Üstelik bu tutarlar en düşük emekli aylık ödemesinin 1.500 TLye çıkarılması ile elde edilen miktarlardır.

Yaklaşık 5 milyon emekli ve hak sahibi asgari ücretin yarısı düzeyinde aylık ve gelir elde etmektedir.

EMEKLİ MAAŞLARI ARASINDA ADALETSİZLİK VE UÇURUM VAR

Türkiyede en düşük emekli aylık ve geliri alan emeklilerin ilk dilimi ile en yüksek emekli aylık ve geliri alanlar arasındaki fark 7,5 kat. AB ortalaması 4,2 kat.

TÜRKİYE GENÇ EMEKLİLER ÜLKESİ ALGISI DA YANLIŞ BİR ALGIDIR

Türkiyede emeklilerin yüzde 80ne yakını 55 ve yukarı yaştakilerden oluşmaktadır. Bu nedenle Türkiyenin genç emeklilikler ülkesi olduğu iddiası doğru değildir.

Türkiye'de emeklilik sonrası ortalama ömür beklentisi Avrupa'nın altında. Türkiyede emeklilikte ortalama ömür beklentisi 17,6 yıl ile OECD ve Avrupa ortalamasının oldukça altında. Emeklilikte ortalama ömür beklentisi Fransada 25 yıl, Yunanistanda 24 yıl. Bulgaristan, Arjantin, Şili, Meksika, G. Afrika, Kore, Hindistan gibi ülkeler ise ortalama ömür beklentisi Türkiyeden daha düşüktür.

EMEKLİLERİN YÜZDE 47'Sİ ÇALIŞIYOR

4,3 milyon (emeklilerin yüzde 47si) emekli ya çalışmakta ya da iş aramakta. Çalışma hayatındaki emekli oranı 2002de yüzde 36 idi. Şu anda bu oran yüzde 50lere yaklaştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 64967

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik