80 yaşında, 22 yılda 40 bin ağaç dikti:

80 yaşında, 22 yılda 40 bin ağaç dikti:

80 yaşında, 22 yılda 40 bin ağaç dikti: Çölün ortasında bir vaha

80 yaşında, 22 yılda 40 bin ağaç dikti:
2020-09-19 20:43:25
İzlenme : 1912

Tüm birikimini kurak bir alanı orman yapmak için kullanan 80 yaşındaki emekli öğretmen Rahim Demirbaş ormanına seneler önce kaybettiği oğlunun adını verdi. 22 yıl önce fidan dikmeye başlayan ve şuan 40 bin ağacı olan Demirbaş, Benim ormanım benden sonra da insanlığa fayda verecek, onların apartmanı bilmiyorum ne olacak diyor.

Yaren ÇOLAK Birgün

Emekli matematik öğretmeni olan 80 yaşındaki Rahim Demirbaş, Konya Ereğlinin Beyören köyünün kurak topraklarında kendi ormanını yeşertti. Bundan 22 yıl önce ilk fidanını diken Demirbaşın şimdi yaklaşık 40 bin ağacı var. Demirbaş, bu süreçte tüm birikimini sattı. Ormanın içinde küçük bir kulübede yaşayan Demirbaşın, tek istediği toprağına yağış düşmeyen, taşlık, kurak bu köyü yeşertmek oldu. Ve başardı. Birçok insana umut olan Demirbaş ormanlık alan için, Adeta çölün ortasında bir vaha dedi

Demirbaş, diktiği ilk fidanın hikayesini şöyle anlattı, 1940 doğumluyum. Konya Ereğli Beyören köyünde doğdum büyüdüm. Köyümüzde oturan hane dahi kalmadı. Ben 22 sene evvel buradan 500 dekarlık bir arazi aldım. Emekli olup köyüme döndüm. 29 Ekimde ilk fidanımı diktim. Cumhuriyetin 75. yılıydı herkes bu günü farklı kutlar, ben de ağaç dikerek kutlamak istedim. 46 sene öğretmenlik yaptım. Zaferler cephelerde kazanılmaz ancak okullarda kazanılır diye düşünüyorum. İnsanlara eğitildiği zaman ormanın da güzelini yapar, teknolojisini de geliştirir, insanlarla da iyi geçinir. 29 Ekimde ilk fidanı dikerken öğrencilerimi çağırdım. Onlarla beraber diktik. Toprağı kazdılar, erozyonu gördüler, dağların toprak değil taş olduğunu gördüler ifadelerini kullandı.

Bölgede toprağın kurak olduğuna vurgu yapan Demirbaş, Bu bölge Türkiyenin en az yağış alan bölgesi. Altı aydır buraya bir damla yağış düşmedi. Ben de köyün arazilerinden ekilip, biçilmeyen, taşlık bir alan aldım. Ancak benim ağaçlarım kurumadı. Bu kurak topraklar canlılık kazandı. Birçok hayvana da bu orman yuva oldu. Adeta çölün ortasında bir vaha. Şimdi dönüp bakınca yaklaşık 40 bin ağacı olan bir orman. Gelip görenler şaşırıyor. Benden fidan istiyorlar. Onlar da ekiyorlar. Suyu az, yağış almayan bu bölgede orman yetişiyorsa Türkiyenin her yerinde orman yetişir dedi.

OĞLUMU BÖYLEYAŞATIYORUM

Demirbaş, Benim 8 tane çocuğum vardı. Yahyam lise son sınıfta bir kaza sonucunda hayatını kaybetti. İlk ormana onun adını verdim. Onu şimdi öyle yaşatıyorum sözleriyle de acısını aktardı.

80-yasinda-22-yilda-40-bin-agac-dikti-colun-ortasinda-bir-vaha-782570-1.
Yaşadığı ekonomik zorluklar onu bu ormandan vazgeçirmedi. Her şeyini sattı, terk etti ama ormanını bırakmadı. Gücü yettiği sürece burada fidan dikmek için mücadele edeceğini söyleyen Demirbaş, Öğretmenken halı dokuyarak ev almıştım. 3 bin 100 lira emekli maaşım var. Bu işe başladığımda dershanem vardı. Ancak dershanem de evim de diğer tüm birikimlerim gitti. Şimdi ormanın içinde bir kulübem var orada oturuyorum. Herkes üç tane ev alırken, apartman yaparken, ben orman yaptım. Herkes eve yatırım yaparken ben tüm yatırımımı doğaya yaptım. Benim ormanım benden sonra da insanlığa fayda verecek, onların apartmanı bilmiyorum ne olacak şeklinde konuştu.

80 yaşında, 22 yılda 40 bin ağaç dikti:

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 30573

Kullanıcı Adı

  • Murat cavga
    21 Eylül 2020 Pazartesi

    Helal olsun amcama, allah uzun ömürler versin, başarmak için savaşmak gerekiyor amcam savaşmış ve başarmış, herkese örnek olmuş.


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
ENERYA’nın Reklamları Hakkındaki Haberlerinin Düzeltilmesi
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik
Son 24 saatte Covid’e 210 kurban verdik